Artiklen er sponseret af ODU Denmark.

Kabel-skrædder sætter tempoet op

17. marts 2022 kl. 11:05
Kabel-skrædder sætter tempoet op
Illustration: Jakob Carlsen.
Standardprodukter og hyldevarer dækker kun en lille del af virksomhedernes behov for kabler og stik. Næsten overalt er der brug for specialløsninger, f.eks. inden for industriel produktion, medicoteknik, bilindustri og forsvar. Ekspert i kundespecifikke kabelløsninger ODU tager konsekvensen.

ODU har et standard-sortiment på 90.000 produkter. De kan nu kombineres via et digtalt konfigureringsværktøj, fortæller nordisk salgschef i ODU Mads Haastrup. Illustration: Jakob Carlsen.

Tempoet i industriens udviklingsafdelinger stiger. Vejen fra ide til produktlancering bliver kortere og kortere. Det lægger også pres på leverandørerne af de kabler og stik, der binder det hele sammen.

Tyske ODU er global producent af forbindelsesløsninger, der imødekommer de særlige krav der følger med, når man bevæger sig ud over et trygt og velkendt dagligstuemiljø. Kabelløsningerne er både til dataoverførsel og høj- og lavspænding. ODU udvikler bl.a. stikforbindelser til medico-apparater med særlige antibakterielle overflader og rengøringsvenlighed.

Man producerer ekstra robuste kabler og konnektorer til brug i militært kommunikationsudstyr og man designer specielle forbindelser til brug under vand, til miljøer med aggressive kemikalier og meget andet. Det ODU ikke har i sit standard-sortiment på 90.000 produkter, specialudvikles for kunderne.

Små styktal

Virksomhedernes ”time to market” bliver stadig kortere. Samtidig stiger deres behov for specialløsninger produceret i små styktal. De udfordringer tager ODU op. Man lancerer nu en række tiltag, der gør det nemmere at finde den rigtige løsning i ODUs store sortiment af standard-komponenter. Desuden gøres skræddersyning og produktion af prototyper hurtigere og billigere.

Vi har udviklet et digitalt konfigureringsværktøj, der indeholder alle vores standard byggeklodser inden for konnektorer og kabler, forklarer Mads Haastrup, nordisk salgschef i ODU.

Bistået af en af vores sælgere får kunden fuld adgang til vores lager. Sammen vælger vi den løsning, der rammer specifikationerne. Det speeder processen op, især fordi vi kan levere den komplette forbindelsesløsning. Dermed undgår kunden tidskrævende afstemningsmøder med forskellige partnere og leverandører.

Fiberoptisk kabel til militær anvendelse. Illustration: Jakob Carlsen.

Udvider sin radius

Med den nye konfigurator udvider ODU ifølge Mads Haastrup sin radius. Fra at være specialist i skræddersyede løsninger bevæger man sig i retning af forbindelsesløsninger med en højere grad af standardisering.

Sideløbende får ODU også større muskler inden for specialfremstilling af små serier og levering af prototyper til projekt- og testfasen. Sidstnævnte involverer ofte ODUs prototype-værksted i hjembyen Mühldorf øst for München.

Nye støbeværktøjer

ODU har også udviklet nye støbeværktøjer, der giver nye muligheder for såkaldt ”konfektionering” af kabler, hvor kabler, konnektorer og overstøbning kombineres i en systemløsning. Nu kan man levere kundespecifik overstøbning af samples og små serier, og ikke som hidtil kun ved store serier.

Ofte har kunden brug for en forbindelsesløsning, der går lidt ud over det vi kan tilbyde som standard. Det kan vi imødekomme med individuelle kabeloverstøbninger, der opfylder særlige krav til f.eks. haptik, vinklet geometri eller særlig høj trækaflastning. Det kan også være forklaringssymboler, der skal integreres i overstøbningen.

Kunden kan have særlige ønsker til farvesammensætning og design eller vil have sit logo placeret på stikforbindelsen. Alt det kan vi gøre nu, med kort leveringstid og til priser tæt på standardprodukterne.

Global produktion

Med de nye tiltag tilbyder ODU en fuldt fleksibel pakke, der gør det muligt for kunderne at speede deres udviklingsprojekter op. Samtidig ønsker ODU at guide kunderne hen til en prisoptimeret løsning.

Mads Haastrup fremhæver ydermere, at ODU som global virksomhed kan operere på tværs af landegrænser og har produktion forskellige steder i verden. Ud over hovedkvarteret i Sydtyskland ligger ODUs fabrikker i Sibiu, Rumænien, Tijuana, Mexico, Shanghai, Kina og Camarillo, USA.

Selv om man konstruerer løsningerne og producerer prototyperne her i Danmark og i Mühldorf, kan ODU derfor også servicere danske virksomheder med behov for produktion og levering i andre dele af verden.

Hvis du vil have et tilbud på en perfekt konfektioneret forbindelsesløsning så kontakt ODU på +45 22 33 53 35 eller sales@odu-denmark.dk.

KONTAKT ODU DENMARK

Ring eller skriv for at få et tilbud på en perfekt konfektioneret forbindelsesløsning.

Tlf.: +45 22 33 53 35

SEND EN MAIL

Debatten er slået fra på dette indhold