Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.

Vi bygger nu på Spica!

30. oktober 2019 kl. 14:586
Artiklen er ældre end 30 dage

Kære raketvenner

Efter mange måneders arbejde på alle de maskiner og værktøjer der skal bygge vores næste raketserie, Spica, er tiden nu kommet til det, der er meningen med det hele. at bygge raketter!

Det er intet mindre end historisk - vi er nu i gang med at producere Spica I, den første i en serie af raketter, som en dag skal blive bemandet.

Nedenfor er et par korte videoer der viser den første komponent til raketten blive udskåret og samlet.

Cutting the FIRST Spica Parts!

Remote video URL

We Too Can Build Stainless Starships, Elon!

Remote video URL

Artiklen fortsætter efter annoncen

God fordøjelse :-)

Ad astra,

Mads

6 kommentarer.  Hop til debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
6
4. november 2019 kl. 14:05

The first flight profile is designed to work from MLP Sputnik as-is.

5
3. november 2019 kl. 07:57

Det skal lige tilføjes, at rent designmæssigt er det en iterativ proces, som omfatter hele systemet.

4
2. november 2019 kl. 19:22

What about the launch platform? Don't you need to put in a lot of work for this as well? Or is the first Spica for stationary onshore tests only?

2
2. november 2019 kl. 07:28

Man kan kun glæde sig over at CS ikke helt har givet op, som følge af de politiske vinde.

Jeg tænker at tanksektioner virker lidt bagvendt, er det ikke det mest simple? Burde I ikke starte med de "svære" emner, såsom motor, ventiler, styring etc?

1
30. oktober 2019 kl. 17:49

Det glæder mig rigtigt meget at høre, I ikke lader jer bremser af de politiske maskinstormere. Per aspera ad astra!