Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.

Lidt refleksion i ”sommervarmen”

7. august 2016 kl. 21:40
Artiklen er ældre end 30 dage

Sommerferien er jo ofte tid til afslapning og refleksion.

Tid til at forsøge, at sætte tingene lidt i perspektiv, prøve at finde lidt orden i kaos, samt ikke mindst forsøge at drage nogle mere eller mindre konkrete konklusioner.

Tillad mig derfor at blive lidt filosofisk i dette blogindlæg, og træde lidt udenfor de normale teknologirammer.

De globale muligheder

Der er nok ingen tvivl om at globaliseringen og al den nye digitale teknologi, skaber en masse muligheder, spørgsmålet er blot for hvem?

Artiklen fortsætter efter annoncen

Jeg har jo tidligere argumenteret for – og gør det fortsat – at de teknologiske muligheder som er en del af Den 4. Industrielle Revolution, vil forandre vores verden fundamentalt.

Vi kan jo altid diskutere hvor hurtigt det vil gå og hvor rejsen ender, men der er en større forandring undervejs.

Illustration: Privatfoto.

For de få eller for de mange?

Dette blogindlæg er ikke et politisk statement, men blot forskellige personlige refleksioner på det der sker omkring mig.

Artiklen fortsætter efter annoncen

En gammel sandhed er, at dem der kan se en egen fordel i en given forandring, de vil argumentere for alle de mange gode muligheder forandringen giver for os alle.

Globaliseringen og de ny teknologier, vil nok allerede på den korte bane give flest fordele for dem der allerede ”sidder på den grønne gren”, forstået på den måde, at de bedst muligt vil kunne udnytte den nye situation til egen fordel.

Personer med et højt uddannelsesniveau, vil typisk have – eller potentielt få – de bedste af de jobs der efterspørges i fremtiden.

Højteknologiske virksomheder forsøger at positionerer sig bedst muligt til den digitale fremtid.

De industrialiserede lande arbejder alle på – individuelt – at sikre deres (vores) nuværende førerposition i den nye globale verdensorden.

Et skønmaleri eller et ærligt forsøg på, at skabe klarhed?

Et andet gammelt ordsprog siger, at hvis noget er for godt til at være sandt, ja så er det nok det også.

Kildekritik og sund skepsis er altid godt, så brug gerne ca. 11 minutter på denne video fra World Economic Forum omkring ”The Fourth Industrial Revolution”.

[video: https://youtu.be/khjY5LWF3tg]

Jeg må indrømme at jeg faktisk har et lidt ambivalent forhold til denne video.

Ikke grundet det som den indeholder, men grundet det som den (næsten) ikke indeholder.

Ikke grundet personer der medvirker, men grundet de personer der ikke medvirker.

En forandringsproces skaber altid uro

Min pointe er, at vi alle står midt i en voldsom forandringsproces, hvor der helt sikkert vil blive vindere og tabere.

Jeg skal ikke gøre mig til hverken spåmand eller overdommer i dette forløb, men gør dig meget gerne selv nogle tanker.

Den forandringsproces som vi allerede nu oplever, og som kun vil blive endnu mere markant i de kommende år, vil udfordre vores sammenhængningskraft og solidaritet, for at bruge et gammel og næsten glemt ord.

Størrelsen og hastigheden af forandringen, vil blive afgørende for hvem og hvor mange der yderligere tabes i svinget.

Populisme eller et reelt nødråb?

Der sker jo en del på den politiske scene i denne tid, både lokalt og ikke mindst regionalt og internationalt.

Brexit og den amerikanske præsident valgkamp, for blot at nævne to af de mest markante.

Igen skal jeg ikke forsøge at politisere, men blot konstatere at jeg ser en sammenhæng mellem de to begivenheder, og så den globale teknologiske revolution som vi står midt i.

Jeg ser nogle strømninger der drømmer sig tilbage til de gode gamle dage og appellerer til dem der har mistet indflydelse, værdighed og levestandard.

Andre strømninger der kikker fremad, og appellerer til dem der har alle mulighederne.

Remote video URL

Hvordan kommer vi alle sammen videre sammen?

Tja, hvis jeg vidste – eller foregav at vide - hvordan vi løser alle verdens store udfordringer, så kunne jeg sikkert leve af at skrive bøger, optræde på tv, ja endda gå ind i politik.

Jeg tror fortsat på at den nye teknologi er både nødvendig og positiv, men jeg tror også på at vi skal tænke os rigtigt godt om.

Vi skal holde hovedt koldt og hjertet varmt.

Det er også vores ansvar, os der har teknologien som et magtredskab.

Velkommen tilbage fra sommerferie.

Illustration: Privatfoto.

Læs mere om DAu på vores hjemmeside, på LinkedIn og nu også på Facebook.

Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger