Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.

Glasgow lufthavn bruger Windows

9. august 2006 kl. 00:007
Artiklen er ældre end 30 dage

Jeg er netop vendt hjem fra Skotland, hvor jeg har været i fem dage med min kæreste.

Indtil jeg får smidt resten af billederne op op Flickr, har jeg dog lige udvalgt to, som jeg synes, jeg ville poste her.

Da vi stod i Glasgow lufthavn og ville tjekke ind, skete der pludselig det, at flydestinationen forsvandt fra skærmen over skranken. I stedet var der et fint Windows-billede. Ganske nydeligt!

Se billederne af Microsoft Windows i aktion.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Billedet er lidt grødet, da det skulle gå stærkt med at få telefonen frem og skudt billedet.

Det minder mig om den ene gang, hvor jeg skulle med S-toget her i København, hvor skærmene pludselig blot viste et Internet Explorer-billede med to frames under hinanden, hvor der blot stod: Siden kunne ikke vises. Interessant...

Ellers var det en rigtig god tur, hvor jeg blandt andet fik købt en 4LP med Kraftwerk fra deres Minimum Maximum-tour, som jeg tidligere "kun" havde på DVD Eksternt billede

Er der andre Kraftwerk-fans derude? Hvis ja, hvad er så jeres yndlingsnummer eller -album med de tyske mensch maschinen?

7 kommentarer.  Hop til debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
7
Indsendt af Jesper Lund Stocholm (ikke efterprøvet) den fre, 08/11/2006 - 11:50

Det er vel egentlig fordi din oplevelse ikke er interessant - med mindre man har et horn i siden på Microsoft og Windows. Dit indlæg bærer en smule præg af lidt Microsoft-bashing, og det er lidt ærgeligt i en ellers interessant blog. Jeg har tidligere arbejdet for den største leverandør af pengeautomater i Danmark, og jeg vil tro, at omkring halvdelen af disse kører på en eller anden version af Embedded Windows. De står altså ikke allesammen med en BSOD flere gange om dagen.

  Al software kan crashe, og prøv at overveje, hvor tit man i det hele taget oplever en eller anden POS-terminal, der ikke virker - der er ikke nødvendigvis Windows på dem allesammen. At det unægteligt ikke er god reklame for Windows/Microsoft at se billedet fra Times Square er vel evident - men det siger ikke noget generelt om kvaliteten af fx Embedded Windows.   Jesper Stocholm

6
Indsendt af Lars K Jensen (ikke efterprøvet) den tor, 08/10/2006 - 21:32

Jeg har godt observeret, at blogindlæg følger med på Ing.dk's hoved-feed. Jeg kan godt se, at det kan skabe lidt forvirring. Også i nyhedsbreve, hvor man måske burde skrive bloggens navn som det første ord, så folk kan se, at det er et blogindlæg og ikke en artikel.

5
Indsendt af Ove Andersen (ikke efterprøvet) den tor, 08/10/2006 - 19:56

Hehe ja det er altid sjovt når sådan noget sker.. I hvert fald så længe man ikke sidder med fingrene i det selv ;)

En af mine yndlings er da Time Square gik i bsod :) Der er også links til flere andre sider med fejlskærme..

  Troede faktisk også først det var en artikel, da jeg fik det som en del af ing.dk's RSS feed..

4
Indsendt af Lars K Jensen (ikke efterprøvet) den tor, 08/10/2006 - 17:58

Hej Niels Det er noget af et galleri, du har der. Jeg er især vild med bagagebåndet i Kastrup. Det er noget af en fejl, de løb ind i dér :-) 

3
Indsendt af Niels Elgaard Larsen (ikke efterprøvet) den tor, 08/10/2006 - 16:38

Jeg har også lavet sådan et lille galleri med terminaler. https://www.agol.dk/gallery/v/Ofterm/

2
Indsendt af Lars K Jensen (ikke efterprøvet) den tor, 08/10/2006 - 15:04

Agurketid -- hvad mener du? Dette er min weblog og som sådan ikke en del af det redaktionelle nyhedsflow på Ing.dk. Hvis du mangler "interessant og relevant indhold" i artikler og nyhedsbreve, vil jeg anbefale dig, at du retter henvendelse til Ingeniørens netredaktion. Men jeg er da ked af, at du ikke finder det interessant. Jeg mente blot, at Windows-episoden var en pudsig lille ting, som jeg ville poste her. Og jeg er tilsyneladende ikke den eneste, der synes, det underholdende.

1
Indsendt af JAN LARSEN (IM… (ikke efterprøvet) den tor, 08/10/2006 - 14:33

Jeg troede agurketiden var ovre - kunne vi ikke få nogle artikler og nyhedsbreve med mere interessant og relevant indhold.   mvh, Jan Larsen