Ditlev Petersen

Udkast til lønrapport: Diplomingeniører og it-medarbejdere får højere løn, end de burde

Jeg tror ikke lønnen er det største problem i forhold til fastholdelse af sygeplejesker.

Nej, men tingene hænger sammen. De skal nå mere hele tiden - til en beskeden løn. Efterhånden giver flere op og det bliver sværere at hyre flere. Privatsygehusene giver bedre forhold (og måske også løn). Så dem, der er tilbage, skal arbejde endnu hårdere.

Nu er det lykkedes at skabe en nær ved uløselig knude. Lønnen alene kan ikke løse det. Men det kan honninghjerter og patetiske hyldesttaler heller ikke.

26. maj kl. 18:16
Udkast til lønrapport: Diplomingeniører og it-medarbejdere får højere løn, end de burde

Alt er såre godt. Lønnen er for høj! Hver gang man slår en stilling op, er der alt for mange, der søger den.

Nemlig alle dem, der vi væk fra de elendige arbejdsforhold herunder lav løn.

Der er en smule ironi i indlægget.

Hvad vil man så gøre. Særlig værnepligt for pensionister? Faktisk ja, i form af et fribeløb på 30.000 pro anno.

26. maj kl. 13:19
Bagsiden: Et skæreapparat?

Jeg gætter også på en mikrotom. Firmaet Reichert laver/lavede mikroskoper pg tilbehør. Den drejelige grab øverst er til kniven. Bagpå må være en holder til objektet og en mekanisme, der løfter objektet op for hver bevægelse af knivslæden. Jeg kan ikke se det, men mon ikke der er en justerbar pal-mekanisme på bagsiden. Det kunne være den lange spinkle arm og "det runde noget", det har i hvert fald tænder. Den skal kunne justeres, da ikke alle snit har samme tykkelse.

Men der mangler mindst en kniv.

Jeg har et foto af en nyere model i en bog fra 1968, så denne her er tidligere.

25. maj kl. 21:01
Efter renovering af udskældt klapbro: Nu kan den ikke tåle solskin

Feder og not

Det er det samme, bare stavet anderledes. Fjeder og not findes også. Fra ODS: 4) (efter ty. feder; især tøm.) kam, som er udpløjet i randen af et bræt og kan føjes ind i en fordybning, noten, paa et andet bræt; ogs. om en løs liste, som indlægges i to noter og saaledes danner en sammenføjning af to brædder. Wagn.Tekn.498. Gnudtzm.Husb.125. Haandv.173.

25. maj kl. 15:28
DSB vælger side og fravælger trebensstikket: IC5-tog kun med schuko

mon ikke du skulle se i din kalender - der nok er af papirtype

Jeg bruger også papirkalender. Den virker.

25. maj kl. 13:55
HP lammer printere med firmware-opdatering: Uklart hvornår problemet er løst (Version2)

Så kommer det store spørgsmål, hvis leverandører er skyld i at produktet hører op med at virke, og produktet er udenfor garanti - hvor står en forbruger så ?

Måske som kommunen, hvis jeg vælter en lygtepæl - selv om den er rusten. Min fejl, mit ansvar, min regning/forsikring. Jeg tror ikke, regler om hærværk kan bruges, med mindre HP da har gjort det med vilje.

24. maj kl. 21:04
Snapchats chatbot vejleder i selvskade: »Det er vores værste frygt, der nu er virkelighed« (Version2)

Og provokerer man den til det, så vil den kunne bruge det som dens forsvar at den blev provokeret.

Med samme logik kan man skyde skylden over på børn, der evt. stiller den slags spørgsmål. Så koder man noget flimsy kode, der begrænser gode råd om at skære sig selv. Men så spørger nogen om råd til at tabe sig voldsomt. Børn og unge stiller den slags spørgsmål til hinanden i forvejen. Ny flimsy kode ... Hvordan kan jeg begå selvmord? Flimsy ... Hvordan kan jeg myrde ... Flimsy ... Hvordan starter man en ildebrand? ... Flimsy ...

Og så vender vi det hele om. Hvordan undgår jeg at ... Og så får vi flere gode ideer, som kan bruges omvendt.

Men du har nok ret, der skal (også) jurister ind over. Ellers er det bare avis-snak.

24. maj kl. 21:00
DSB vælger side og fravælger trebensstikket: IC5-tog kun med schuko

om Fuga eller Schuko

Nu må du ikke ødelægge stemningen. ;-)

24. maj kl. 20:53
'Det går rasende stærkt': Dyr forsvinder hurtigere end vi troede

Hvornår er du sidst blevet stukket af en myg?

Fort et par dage siden. En horde af Culiseta annulata holder til et sted i mit hus.

24. maj kl. 20:50
Snapchats chatbot vejleder i selvskade: »Det er vores værste frygt, der nu er virkelighed« (Version2)

Isaac Asimov nævnte som en af flere basale love for robotter, at den ikke måtte gøre skade på mennesker. Problemet er jo, at når robotten/AI'en ikke forstår, hvad den laver, er det meget vanskeligt at forhindre den i at komme med meget dårlige råd. Man kan altid finde noget nyt og chokerende at spørge skidtet om.

24. maj kl. 12:34
DSB vælger side og fravælger trebensstikket: IC5-tog kun med schuko

Det er nu engang sådan at vi er en del af EU og de fleste apparater leveres med Schuko og derfor vil det bedste være hvis huse også blev bygget med Schuko.

Det var et af argumenterne i '72. Vi venter stadig :-)

24. maj kl. 12:31
DSB vælger side og fravælger trebensstikket: IC5-tog kun med schuko

Desuden er dansk standard polariseret i modsætning til Schuko som kan vendes.

Har polariseringen nogen betydning? Jeg spørger bare (dumt). Jeg kan svagt huske, at universalmodtagere (radioer med forlagsmodstand i stedet for transformator, så de kan køre på både vekselstrøm og jævnstrøm) var afhængig af polariteten. Vender man stikket forkert, brummer de voldsomt. Så vender man bare stikket - ingenting springer i luften.

Brummeriet kan naturligvis også skyldes en tør 'lyt.

24. maj kl. 11:48
Spørg Fagfolket: Hvorfor sveder mine gummilister?

Så næste gang du trækker ledninger skal du ikke kun foreskrive halonfri, men også organisk oliefri :-)

På den anden side ville gourmetlister da lyde godt.

23. maj kl. 23:15
Lydbølger kan behandle data på næsten samme måde som kvantecomputere

computer brugte i øvrigt lydpulser i Hg som hukommelse

Det var tilfældet for en del maskiner. Den første UNIVAC, LEO, EDSAC, EDVAC. Der fandtes vist også en form for skærmterminal, hvor lageret bestod af en spiral af ståltråd, altså med lyd fræsende igennem tråden. Træd forsigtigt!

23. maj kl. 20:26
Rekordstor milliardbøde til Meta: Kan betyde farvel til Facebook og Instagram i Europa (Version2)

medmindre de kan dokumentere at der ikke

Dokumentere at de ikke følger henholdsvis amerikansk lov og kinesisk lov?

22. maj kl. 23:37
Efter renovering af udskældt klapbro: Nu kan den ikke tåle solskin

Ægypterne var også bedre til at udføre store projekter end os. Har jeg hørt.

(De havde så et par mislykkede pyramider, men de lærte af det.)

22. maj kl. 23:35
Mens Digitaliseringsministeren vil vente på EU, lancerer SF dansk AI-udspil: »The honeymoon is over« (Version2)

lommeregneren er vel 50 år gammel...

52 i flg. Wikipedia. En prototype er fra 1967.

20. maj kl. 23:23
Spørg Fagfolket: Hvorfor sveder mine gummilister?

Derimod kan én høj koncentration gøre, at stoffet binder sig til hæmoglobinet i blodet, og så dør man ved kvælning.

Jeg mener nu, at cyanid sætter sig på et af cytochromerne og blokerer for en elektrontransport. Cellen kvæles - og det gør resten af offeret også. Det med hæmoglobinen citeres ofte, men jeg ved ikke, i hvilket omfang det (evt.) spiller en rolle.

Jeg har nogle sunde interesser.

19. maj kl. 21:22
Mens Digitaliseringsministeren vil vente på EU, lancerer SF dansk AI-udspil: »The honeymoon is over« (Version2)

Som jeg forstår det, så samler og systematiserer disse nye AI-systemer mængder af data. De kan så på passende stikord/opdrag producere en mere eller mindre begavet gang probabilistisk biksemad. De har ikke rigtigt nogen bevidsthed. De tænker ikke. De skaber meget lidt - bortset fra at sætte eksisterende data sammen på nye og overraskende måder.

Skal de producere en tekst, et program, et svar på et eller andet, forventes vi som mennesker at kigge produktet igennem, vurdere det, rette fejl og sådan noget, inden vi bruger det.

Vi vil selv lige så stille miste denne evne eller bare blive sjuskede. Der er jo en deadline og ... Nogle vil beholde en slags kreativitet, men jeg frygter, at det er ret få. AI'erne kommer til at citere og genbruge hinanden, enhver jordforbindelse går tabt. Og vi kan ikke længere vurdere, om der foregår noget fornuftigt - eller ikke.

Hver gang ny og banebrydende teknologi dukker op, tales der om tab af evner. Det plejer også at være rigtigt. Når man begyndte at skrive ting ned, mistede vi evnen til at håndtere store mængder tekst eller viden i hovedet. Nogle filosoffer begræd det vist. Men vi vandt mere end vi tabte (og der er stadig brug for en stor paratviden). Regnemaskiner erstattede regnestokken. Lommeregneren erstattede de store mekaniske/elektromekaniske regnemaskiner. Nu begynder vi at se folk, der ikke kan lægge selv enkle tal sammen, hverken i hovedet eller på papir. Det er måske lidt morsomt, men mange mister forståelsen for hvad en addition eller en kvadratrod er. Måske er det ikke værre end før lommeregneren, bare anderledes.

Men nu skal vi fordøje enorme tekstmængder, som ingen kan gennemskue. Somme tider passer det, somme tider er der mindre fejl. Til andre tider vil Alexander den Store holde møder med Martin Luther og Kong Burger.

Vi gør os selv overflødige, uduelige - og har ikke nogen form for begavet, godgørende altomfattende AI gud til at passe på os.

Vi kasserer os selv, vi bliver ikke væltet af Skynet og venner.

18. maj kl. 23:00
Amerikansk forsvar udvikler trådløst netværk til overførsel af energi via droner

At kunne rekvirere sollys om natten over et område, vil dog muligvis kunne bruges også militært. Det minder faktisk meget om en af mine gamle opfindelser: At soldaterne skal kunne bestille sollys døgnet rundt, og ved hjælp af en parabol linse, kunne stege kylling i lyset.

Det er set før i en James Bond-film, så det er helt sikkert realiserbart.

17. maj kl. 13:25