hvor langt vi kan strække vore ressourcer, en anden ting er om vi overhovedet ønsker at tømme vore olie og gas depoter.
Er målet at al olie og gas på denne planet skal brændes af? eller giver det mening at lade noget af det ligge i fred og ro hvor det ligger?
Hvad koster denne energikilde egentlig, hvis vi indregner en større eller mindre havstigning plus alle de andre følgevirkninger af GW?
Men som sagt mange gange før...hvis målet er at det hele skal brændes af, jamen så kan vi danskere jo for det første lade være med at eksportere gassen, og for det andet begynde at brænde den af med samtidig el-produktion med høj el-virkningsgrad (+60%), og for det tredie lade være med at bruge gassen som andet end standby kapacitet, hvilket vil sikre at max el-virkningsgrad = årsgennemsnittet.
Gør vi disse ting, kan lagrene række mange mange gange længere end med vores nuværende adfærd.
Så nej, der behøver ikke at være grund til nogen form for panik, selvfølgelig helt afhængigt af hvordan vi forvalter gassen.
PS. Tak for kurverne Kaare.