- et sidespor i diskussionen om intelligent EL-net, kan være en diskussion om kabelføringer i større veje til brug for kraftoverførsel ved induktion.
- til biler - heriblandt lastbiler. ing.dk har tidligere fortalt om Bombardiers løsning til tog
»Bombardier's Catenary Free Tram System« lader sig gøre fordi tog er “sporsikre” og med stort set fast afstand over niveau.
Der ligger en udviklingsopgave i at designe sådant system til almindelige veje - gør man denne udvikling springer man meget stort skridt frem i afviklingen af forbrændingsmotoren samt skaber intelligent løsning på problematikken omkring opladning af batterier til biler.
I Fredericia har vi et stort bestående skinneanlæg langs Fredericia havn, med forbindelse til DSB-skinnenettet, forbi Fredericia banegård - og til et stort rangerterræn som rækker langt udenfor Fredericia mod nord. Med få ændringer - samt yderligere tilføjelser - er det muligt at etablere en metro fra Fredericia indre by via Fredericia banegård til lokalområderne udenfor Fredericia samt lokalområderne mod Kolding, Vejle og endog helt til Billund Lufthavn - - før jordarealerne bliver ibrugtagne projekter i trekantsområdets udvikling. - i denne opgave kan man høste erfaringer og data til videreforarbejdning
Jeg er ikke ingeniør -jeg er leder -god til at vise vejen og god til at kigge 10 år frem. Nu har jeg beskrevet konceptet.
Ved henvendelse til Bombardier i Randers kan man erhverve en lille USB-nøgle med en reklamefilm: Bombardier's New Catenary Free Tram System
- ellers er her et dårligt link til Bombardiers induktionstog http://www.youtube.com/watch?v=EZylrGjebnw...
Venligst: Thorbjørn Heller Johansen