Virksomheder frygter, at staten vil overtage ultrapræcis navigation

Plus28. januar 2020 kl. 10:092
Virksomheder frygter, at staten vil overtage ultrapræcis navigation
Her kører en græsslåmaskine autonomt på havnen i Aarhus ved hjælp af GNSS-korrektioner over Tapas-platformen. Illustration: Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering.
Flere virksomheder er bekymrede for, at Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering vil udvide en testplatform til et gratis landsdækkende referencenet, der vil udkonkurrere de private satellitbaserede referencenet. Det afviser styrelsen dog klart.
Artiklen er ældre end 30 dage

De frygter for dele af deres levebrød hos de fire danske virksomheder Geoteam A/S, Leica Geosystems A/S, CNH Industrial Danmark A/S og ToppTOPO A/S. De driver alle forskellige privatejede referencenet, der bruges til præcis navigation, især i landbruget og byggeriet.

Gratis adgang i 30 dage

Tegn et gratis prøveabonnement og få adgang til alt PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, helt uden binding eller betalingsoplysninger.

Alternativt kan du købe et abonnement
remove_circle
Har du allerede et PLUS-abonnement eller klip?
close

Velkommen til PLUS

Da du er ved at tilmelde dig en gratis prøve beder vi dig hjælpe os med at gøre vores indhold mere relevant for dig, ved at vælge et eller flere emner der interesserer dig.

Vælg mindst et emne *
Du skal vælge en adgangskode til når du fremover skal logge ind på din brugerkonto.
visibility
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Ing.dk, Version2 og Radar
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
2 kommentarer.  Hop til debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
2
28. januar 2020 kl. 17:48

I usa presser private firmaer for at der skal lovgives imod at staten stiller offentlige data til rådighed, som de private kan tjene penge på at formidle. F.eks. vejrudsigt..https://youtu.be/qMGn9T37eR8?t=542

1
28. januar 2020 kl. 13:12

Det er godt Decca Navigator Systems ikke forhindrede udbredelsen af gratis GPS en gang i sin tid.

Jeg synes Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering skulle få aftaler på plads med de komercielle RTK-leverandører så gratis RTK kunne udbredes.