Video over Fredericia: Se Googles datacenter fra oven
Google indviede mandag sit første datacenter i Danmark, der er placeret ved Taulov cirka fem kilometer vest for Fredericia.
Datacentret, som er Googles femte i Europa, har kostet 4,5 mia. kroner at bygge, og cirka 150 personer vil være direkte beskæftiget med at drive datacentret.
- emailE-mail
- linkKopier link

- Sortér efter chevron_right
- Trådet debat
Har du en kilde på det? Jeg kan ikke lige finde noget, udover at "målet er 6900 husstande".Plejer at ligge omkring 20-25 MW, så det må vel siges at være ok.
Hvordan går Google uden om de regler/retningslinjer?https://www.forbrugerombudsmanden.dk/nyheder/forbrugerombudsmanden/pressemeddelelser/2020/nye-retningslinjer-skal-goere-det-nemmere-at-vaelge-groen-stroem/Forbrugerombudsmanden har for nylig udarbejdet regler for markedsføring af "grøn el". Men har er det virksomheder (og journalister), der burde underkastes samme regler.
Der står intet i retningslinjerne fra Forbrugerombudsmanden at forbrug og produktion skal tilpasses time for time, kun at der skal indkøbes oprindelsesgarantier og de bygger jo på årsforbruget og årsproduktionen...
Som altid begår du de to samme fejl...Det er pladderballe! Ca. 85 % af tiden skal strømmen komme fra andre kilder, så det er manipulation at bilde folk og politikere ind, at solceller skal levere strøm til centeret.
- Du antager at datacentret har et konstant strømforbrug, på tros af det de skriver:
Ifølge pressemeddelelsen er Googles datacentre »generelt mere energieffektive end gennemsnittet« og bliver »et af de grønneste i verden målt på antal timer med direkte grøn strøm«.</li>
</ol><p>Ifølge kommunikationschef Jesper Vangkilde dækker det blandt andet over, at man indretter sit elforbrug på centret efter, hvornår der er mest grøn strøm i stikkontakten.- Du antager at solcellernes årlige produktion er lig med datacentrets årlige behov. Igen, på tros af det de skriver:
De fem parker skal levere strøm til centeret og kan henover året producere så meget grøn strøm, at den kan mere end dække elforbruget på stedet.
Men så længe der stadig er afbrænding af fosile brændstoffer så er det underordnet for den samlet udledning af CO2 om Google producerer solstrøm som moster Anne bruger og senere henter kulstrøm som hun ellers ville have hentet tidligere på dagen... Og den dag der ikke er andet end VE og atomkraft, så er det ligeledes underordnet hvem der henter energien hvornår, bare den ikke forurener ret meget...
Prøv ved lejlighed at se på en forbrugskurve over det generelle elforbrug i Danmark. Er forbruget konstant hen over døgnet, eller har vi typisk brug for 2-3 gange så meget energi i de typiske dagstimer, end vi har i de typiske nattetimer?Hvis rigtig mange virksomheder gør som Google, så vil hele landet gå i sort morgen og aften og hele natten, hver nat.
- Du antager at solcellernes årlige produktion er lig med datacentrets årlige behov. Igen, på tros af det de skriver:
jeg kan ikke lade være med at trække på smilebåndet...Af de seks solcelleparker, som Google har investeret i, er de tre bygget af Better Energy og ligger i henholdsvis Gimming (17 MW), Norddjurs (23 MW) og Næstved (41 MW). De to sidste er bygget af European Energy og befinder sig i Morsø (25 MW) og Rødby Fjord (55 MW).
Fint at nogle ser på varmespildet. Jeg hæfter mig mere ved elforbruget, hvor der står om solcelleparkerne: "De fem parker skal levere strøm til centeret og kan henover året producere så meget grøn strøm, at den kan mere end dække elforbruget på stedet. Det er pladderballe! Ca. 85 % af tiden skal strømmen komme fra andre kilder, så det er manipulation at bilde folk og politikere ind, at solceller skal levere strøm til centeret. Hvis rigtig mange virksomheder gør som Google, så vil hele landet gå i sort morgen og aften og hele natten, hver nat. Forbrugerombudsmanden har for nylig udarbejdet regler for markedsføring af "grøn el". Men har er det virksomheder (og journalister), der burde underkastes samme regler.
Det fungerer udmærket ved Facebooks datahaller i Odense
Gør det faktisk det ?
Hvorfor ligger der så dn 630/ 800 kølerør fra kølecentralen til datacentret?
Fordi danmark typisk har en hedebølge eller to hver sommer?
Det er surt så mange kW et datacenter bruger, men hvis varmen der kommer ud af det ikke har høj nok temperatur er det ikke meget bevendt.
@ Svend
Det siger sig selv at luftbaseret køling af servere ikke har høj nok temperatur til at anvendes direkte. Men du har vel hørt om luft/vand varmepumper ?
Jeg savner stadig at se et konkret forslag til hvorledes man vil genanvende varmen - sådan helt lavpraktisk: Hvor i datacenteret man vil skrue rør på, hvad der står i den anden ende af dem.
@ PHK
Det fungerer udmærket ved Facebooks datahaller i Odense, så du (eller Google) behøver ikke at kigge så langt efter løsninger.
Det er surt så mange kW et datacenter bruger, men hvis varmen der kommer ud af det ikke har høj nok temperatur er det ikke meget bevendt.I den sæson hvor datacenteret kan forventes at producere højtemperaturspildevarme, groft sagt juli og august, har fjernvarmen mig bekendt ikke meget at bruge energien til ?
Det hele skyldes at effekt/energi i varme er en flygtig størrelse, som er helt afhængig af temperaturen eller temperaturforskellene.
Som tidligere ansat på byggeriet kan jeg ikke skrive mere offentligt; men jeg kan kontaktes på klhro@yahoo.com
Jeg synes nu at kommunikationschefen slap lidt nemt af krogen med svaret "fordi man nyttiggør en stor del af overskudsvarmen internt på datacentret."
Hvorfor ligger der så dn 630/ 800 kølerør fra kølecentralen til datacentret?
Jeg savner stadig at se et konkret forslag til hvorledes man vil genanvende varmen - sådan helt lavpraktisk: Hvor i datacenteret man vil skrue rør på, hvad der står i den anden ende af dem.
En stor del af året, op til udetemperaturer omkring 20-25 grader, vil datacenteret køre en eller anden grad af frikøling hvor man afhængig af dimensioneringen næppe har varmet afkastluften mere end 5-10 grader over hvad fjernvarmeforsyningen kan hente ethvert andet sted de måtte have lyst.
Udblæsningsåbningen hvor man i givet fald skulle høste varmen, er formodentlig en ca. 30-60 cm høj ventilationsåbning i en af ydervæggene, hele hallens længde.
Hvis man tilfører for stor vindmodstand, skal den anden side af anlægget, indsugningen og filtreringen opgraderes tilsvarende.
I den sæson hvor datacenteret kan forventes at producere højtemperaturspildevarme, groft sagt juli og august, har fjernvarmen mig bekendt ikke meget at bruge energien til ?
Så ja, det er mange Watt og bare tanken om så store tal krummer de forfrosne tæer fra olikrisen i 1973, men termodynamik er nu en gang termodynamik.