Tyske virksomheder distancerer danske i trådløs innovation

PLUS.
Coronakrisen har sat turbo på udviklingen af nye teknologier til fjernstyring af maskiner med eksempelvis augmented og mixed reality. Her er 5G oplagt som trådløst netværk. Mærsk vil etablere trådløse netværk i havneterminalerne til fjernstyring af slæbebåde og automatisering af containerhåndtering. Her vil Mærsk gerne have mulighed for at kommunikere via et privat 5G-net. Og Grundfos er den første danske industrivirksomhed, der tester et privat 5G-net. Det sker i samarbejde med TDC og Ericsson. Illustration: Nanna Skytte

Mens interessen for private 5G-net i Tyskland er så stor, at myndighederne udvider det frekvensspektrum, der er dedikeret til dem, forventer danske myndigheder ikke stor efterspørgsel og prioriterer teleselskabernes offentlige 5G-net.

Selvom tunge økonomiske skyer kredser om motoren i europæisk økonomi, Tyskland, forhindrer det ikke tyske virksomheder i at investere i næste generations mobilnetværk, 5G. Det bliver det første mobilnetværk,
Få adgang til PLUS-indhold og e-avisen

Læs videre med et digitalt abonnement på Ingeniøren PLUS.
Prøveabonnement kræver ikke kreditkort, og abonnementet udløber automatisk.
Dit medlemsskab giver dig adgang
Som medlem af IDA er Ingeniøren PLUS en del af dit medlemskab. Log ind med Mit IDA for at aktivere adgangen til PLUS-indhold.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk.