Tysk konsortium bygger forsøgsværk til "CO2-fri stålproduktion"


Allerede næste år går bygningen af et forsøgsværk til grøn stålproduktion i gang nær det tyske energiselskab RWEs store atomkraftværk i Lingen ved Emsfloden tæt på den hollandske grænse. Værket skal anvendes til at udvikle teknologi, hvor brint fjerner ilt fra jernmalmen - såkaldt 'direkte reduktion'.
Projektet sigter mod at udvikle en 'CO2-fri stålproduktion' til omlægning af hele Tysklands stålfremstilling.
RWE med hovedsæde i Essen er den næststørste elproducent i Tyskland efter E.ON, og indgår i projektet som medstifter af et konsortium med fire andre virksomheder.
- emailE-mail
- linkKopier link

Fortsæt din læsning
- Sortér efter chevron_right
- Trådet debat
Hvordan regner man med at tilføre kulstof til den "rene" jern idet stål er en legering</p>
<p>Man kan tilsætte kulstof til det flydende jern, ligesom andre legeringsellementer.
Jernmalm er Fe + On i forskellige forbindelser. I den traditionelle stål produktion, reducrer man ilten væk med kul, herved får man i teorien Fe og Co2; men i praksis, i en højovn, får man ikke rent jern; men råjern med et indhold af kulstof på 4 - 6 % ( i hvertfald i den størrelsesorden). I en seperat proces skal man så fjerne dette overskud af kulstof for at fremstille stål, typisk gøres det ved indblæsning at ilt.
Og som nævnt ovenfor fjernede man kulstoffet ved at smede på det i gamle dage.
PS! i den oprindelig pressemeddelse står detr ikke et ord om atomkraft; men meget om grøn og vedvarende energi.
Hej Michael Fos
Produktion af hydrogen er fleksibel og er afhængig af billig strøm. Det her passer meget fint med helheden.Hvis Tyskland planlæger det samme skal de bruge enorme mængder stabil strøm, for at stålværk kan ikke bare starte og stoppe efter VEs forgotbefinden
Hej Chris Bagge, At de bruger 15TWh årligt er da en oplysning, hvor meget stål får man så for de 15TWh? 1/2 tons eller 1/2 milion tons? Når 15TWh udgør 10% af Sveriges forbrug må Sverige jo bruge ca. 150TWh årligt, men de bruger det vel til andet end stålproduktion eller hvad?
4 tomler ned, men ingen kan forklare hvorfor de nævner atomkraft i artiklen. Er der ingen her der ved noget om nogen ting?
Den teknik Tyskland vil bruge er den samme som Svenskerne bruger i deres Hybrit anlæg, og det anlæg forventes at bruge 10% af Sveriges strømforbrug.
Hvis Tyskland planlæger det samme skal de bruge enorme mængder stabil strøm, for at stålværk kan ikke bare starte og stoppe efter VEs forgotbefinden. Så bliver den "grønne brint" fremstillet med kul og gas strøm, og så er det bedre at bruge kul direkte i processen.
Kik nu på helheden istedet for at lovprise disse special løsninger, som intet ændrer.
Jeg tænker mig ikke rigtig om da post den sidste kommentar:
Opvarmning til proces temperatur på over 1500 grader celsius sker hele ikke CO2-FRI
Rigtig meget af opvarmning kommer faktisk til ske ved afbrænding af brint, så det bliver delvis CO2-fri
At der tale om CO2-fri stålproduktion er en kraftig overdrvelse!
Brydning af malm er bestemt ikke CO2-fri!
Opvarmning til proces temperatur på over 1500 grader celsius sker hele ikke CO2-FRI
Den vidre forbegning af stålet er heller ikke CO2-FRI
Udfra det jeg har læst i artikel vil der kun bliver taget et lille skridt til skabelse af CO2-FRI stål produktion.
Men selv om det er et lille skridt er det et meget vigtigt skridt, fordi stål produktion er entatichelt i vores civilisation
De svenske virksomheder Vattenfall, LKAB og SSAB er i gang. Søgeordet er her "HYBRIT", hvor man fremstiller ren stålsvamp med udnyttelse af brint. Der indikeres et elforbrug på omkring 15 TWh om året. Det svarer til cirka 10% af Sveriges nuværende elforbrug. Man er ved at bygge et pilotanlæg der skal være i drift omkring 2026.
De vil bygge anlæget ved et atomkraftværk for at kunne fremstille grøn brint? Men de sidste atomkraftværker lukker i 2022 dvs om 13 mdr.
Hvorfor omvejen over hydrogen, aluminium fremstiller man direkte ved elektrolyse ?
Fordi den eneste anode som er økonomisk brugbar (altså ikke platin) er af kul og bliver forbrugt i samme mængde som den traditionelle proces. Det er også tilfældet ved produktion af aluminium, men der er der færre alternative produktionsmetoder. Desuden kan metoden med brint bruges i eksisterende anlæg med færre modifikationer. Mener at have læst at Sverige havde nogle anlæg der bruger brint allerede.
Man kan tilsætte kulstof til det flydende jern, ligesom andre legeringsellementer.Hvordan regner man med at tilføre kulstof til den "rene" jern idet stål er en legering
Der et teknikker man har arbejdet med gennem århundreder. Man kunne fremstille smedejern, med et meget lavt kulstofindhold. Ved at opkulde smedejernet fremstillede man slidstærkt og hærdbar stål til værktøj og våben. Ved at laminerer skiftende lag af stål og smedejern kunne man fremstille klinger der både var skarpe og seje.
Men man kunne jo starte med at producerer rustfrie legeringer, hvor kulstof er uønsket.
Hvorfor omvejen over hydrogen, aluminium fremstiller man direkte ved elektrolyse ?
Hvordan regner man med at tilføre kulstof til den "rene" jern idet stål er en legering?