Trods udfasning: Tandlæger fylder 30.000 tænder med kviksølv hvert år


Kviksølvholdigt amalgam til tandfyldninger er helt forbudt på den anden side af Øresund, men i Danmark holdes døren stadig på klem for tandlægerne.
Under den igangværende udfasning – som nu har varet i over ti år -– kan tandlægerne nemlig stadigvæk bruge amalgam til at fylde huller med i mindre omfang. Det bør der sættes en stopper for, lyder det fra Trine Jørgensen, som er formand for Patientforeningen mod Skadeligt Dentalmateriale.
»I Sverige har man godt kunne finde ud af at droppe amalgam, så hvorfor kan vi ikke i Danmark?« spørger hun.
- emailE-mail
- linkKopier link

Fortsæt din læsning
- Sortér efter chevron_right
- Trådet debat
Håndværkere, højtuddannede, men håndværkere :-)akademikere uddaner sig hele livet. det gælder nok også tandlæger
Såfremt man simpelthen nedsatte det offentlige tilskud til amalgan fyldninger til nul kroner, og samtidig øgede tilskudet til plastfyldninger med denne besparelse, så er jeg sikker på danskerne vil vil agere privatøkonomisk fornuftig.
akademikere uddaner sig hele livet. det gælder nok også tandlæger
Problemet hænger måske sammen med personalemangel i sudhedsvæsenet? Det er ikke ualmindeligt at møde læger på 75 og det vil sige at deres uddannelse ligger 50 år tilbage, og ikke alle er opdaterede på nye tankegange og arbejdsmetoder. Hvis noget lignende er tilfældet for tandlæger, så kan en del af problemet ligge her?
Forbyd til tandfyldningerDet samlede forbrug af kviksølv i DK blev sidst opgjort i 2001 (se Massestrømsanalyse for kviksølv, miljøprojekt nr. 808, 2003, fra Miljøstyrelsen https://www2.mst.dk/Udgiv/publikationer/2003/87-7972-667-4/pdf/87-7972-668-2.pdf). Af rapporten fremgår, at kviksølvforbruget med amalgam til tandfyldninger udgør i alt 34 % af det samlede forbrug af kviksølv i DK, svarende til 1.100-1.300 kg. Heraf ryger 50-250 kg ud med spildevandet. Det var store mængder allerede den gang. Kviksølv er et problem for sundhed og miljø, og der findes alternativer. Derfor bør det udfases.