Trods rekord for vindmøller og solceller: 'Energiomstillingen er på afveje'

Plus29. marts kl. 11:094
vindmøller og solceller
I 2022 blev der sat flere vindmøller og solceller op end nogensinde før. Illustration: Vestas.
I store dele af verden går det for langsomt med at sætte vindmøller og solceller op, fremgår det af ny rapport fra organisationen Irena.
Artiklen er ældre end 30 dage

»Energiomstillingen er på afveje.«

Sådan lyder budskabet i en ny rapport fra den internationale paraplyorganisation for vedvarende energi, Irena, der sammenholder udbygningen af vedvarende energi med Parisaftalens mål om at begrænse den globale opvarmning til 1,5° og højst 2° C.

Gratis adgang i 30 dage

Tegn et gratis prøveabonnement og få adgang til alt PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, helt uden binding eller betalingsoplysninger.

Alternativt kan du købe et abonnement
remove_circle
Har du allerede et PLUS-abonnement eller klip?
close

Velkommen til PLUS

Da du er ved at tilmelde dig en gratis prøve beder vi dig hjælpe os med at gøre vores indhold mere relevant for dig, ved at vælge et eller flere emner der interesserer dig.

Vælg mindst et emne *
Du skal vælge en adgangskode til når du fremover skal logge ind på din brugerkonto.
visibility
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Ing.dk, Version2 og Radar
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
4 kommentarer.  Hop til debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
2
29. marts kl. 18:02

Der står intet i artiklen om, hvor strømmen skal komme fra, når vinden ikke blæser og solen ikke skinner. Og der står intet om, hvordan man vil drive et balanceret el-net under disse forhold. Det er forhold, som for alvor er på afveje!

3
29. marts kl. 19:05

Der står intet i artiklen om, hvor strømmen skal komme fra, når vinden ikke blæser og solen ikke skinner. Og der står intet om, hvordan man vil drive et balanceret el-net under disse forhold

Der står heller ikke noget om hvor kokosnødder eller appelsinerne skal komme fra, selvom de ikke bliver dyrket her til lands. Det er simpelthen sagen irrelevant i og med både strøm og kokosnødder bevæger sig frit over landegrænserne.

I skrivende stund importerer DK ca 3GW, hvoraf de 1.2GW sendes videre til nordtyskland. Fat det nu: det er ligegyldigt hvor strømmen kommer fra, bare den er tilgængelig. Hvornår har du sidst manglet strøm og hvad er dit budskab? Vi har i DK nærmest verdensrekord i forsyningssikkerhed, og det bliver endnu bedre i takt med at vores VE kapacitet udbygges yderligere.

1
29. marts kl. 13:19

»Energiomstillingen er på afveje.«

Men hvis man så læser artiklen så står der ikke noget om, at den er på afveje, men bare, at det ikke går hurtigt nok? Clickbait?