Selvom en tunnel mellem Helsingør og Helsingborg blev vurderet som rentabel i en indledende undersøgelse sidste år, var der ikke så meget som en bøjet femøre til flere undersøgelser af en ny forbindelse over Øresund, da Folketinget fordelte 160 milliarder kroner til ny infrastruktur frem mod 2035.
- emailE-mail
- linkKopier link

Fortsæt din læsning
- Sortér efter chevron_right
- Trådet debat
Hvorfor i al verden skal tingene køres igennem Danmark og derved blokere for vores interne person- og godstrafik? Der er simpelt hen ikke kapacitet nok til alt. Som alternativ kan man sejle jernbanevognene fra Helsingborg til en havn i Tyskland eller Polen, hvilket med de nye brændstoffer kan gøres CO2 neutralt.
Det er virkelig meget kortsigtet man er ved at fjerne arealreservationerne for Ring5. Fingerplanen var faktisk ret fremsynet og de grundejere som nu kæmper imod har alle vidst at reservationen var der. Det er selvfølgelig ikke fedt med en motorvej i baghaven men som sagt har korridoren være tinglyst i 30 år Nu arbejder vejdirektoratet så med en alternativ rute for den sydlige del af Ring 5 til aflastning af Køgebugt, og "surprise" en ny rute vil være meget dyrere end Ring5 da der vil være behov for mange flere erstatninger.
Det er vel ret logisk at svenskerne gerne vil have bedre forbindelse til europa, det vil jo mindske den konkurancefordel Danmark har når det gælder lastvognstog til og fra europa.
Nu er det i den her sammenhæng vigtigt at det ikke kun er tale om NIMBY for liberale baghaver. Bagved ligger der faktisk er et EU-direktiv som har gjort Ring 5 traceet herunder bla. Mølleådalen mv. til et Natura2000 område med beværingsværdig natur.
Udpegningsgrundlag for Natura 2000-områdernehttps://mst.dk/natur-vand/natur/natura-2000/natura-2000-omraaderne/udpegningsgrundlag/
Fakta om danske natura 2000 områderhttps://mst.dk/natur-vand/natur/natura-2000/natura-2000-omraaderne/fakta-om-omraaderne/
Urbaniseringen medfører jo det besynderlige paradoks, at vi gerne vil samles, men al infrastruktur ti at binde det sammen det er NIMBY.
Sådan er det også i Aalborg, hvor folk i Hassris ikke vil have en motorvej tæt på, og bruger naturen på Egholm som undskyldning for at være imod den vestlige forbindelse. Og sådan har det været i årtier.
Det paradoksale er, at de nok ikke er klar over, hvor glade de vil blive for forbindelsen, hvis den kommer. 5 min til lufthavnen, og de kan være i Kbh. 60-75 minutter fra de går ud af fordøren.
Jeg ser en forskel i, at HH-forbindelsen kræver store investeringer i en, i Danmark af uransagelige årsager uønsket, "ringbane" fra Helsingør til i hvert fald Høje Taastrup. Så længe politikerne fokuserer på hensyn til naturen på ruten, hvilket selvfølgelig er kode for herlighedsværdien af villaer på Nordsjælland, kan de sagtens sige nej uden at det ser underligt ud. Selv hvis svenskerne tilbyder at betale landanlæg også.</p>
<p>
Arh, det er vel ikke helt uransagelig grunde. Der er vel ikke meget tung godstrafik fra Nordsjælland til Køge, hvis man fraregner den svenske.
Når nu danskerne betaler (dels ved lånegarantier, og i høj grad ved permanente høje priser for Storebælt overfart) for Femern, hvor der kan forventes op til 50% svenske nummerplader, så er det i mine øjne yderst rimeligt, at svenskerne driver processen med en H-H forbindelse!
Det var sådan set min pointe i #6 ?Så længe politikerne fokuserer på hensyn til naturen på ruten, hvilket selvfølgelig er kode for herlighedsværdien af villaer på Nordsjælland,
Urbaniseringen medfører jo det besynderlige paradoks, at vi gerne vil samles, men al infrastruktur ti at binde det sammen det er NIMBY.
Eller man kunne se på Ekspresgruppens forslag, der også vil gøre S-toget mere robust iflg. bl.a. Otto Anker Nielsen:
Jeg ser en forskel i, at HH-forbindelsen kræver store investeringer i en, i Danmark af uransagelige årsager uønsket, "ringbane" fra Helsingør til i hvert fald Høje Taastrup. Så længe politikerne fokuserer på hensyn til naturen på ruten, hvilket selvfølgelig er kode for herlighedsværdien af villaer på Nordsjælland, kan de sagtens sige nej uden at det ser underligt ud. Selv hvis svenskerne tilbyder at betale landanlæg også.Selvf.</p>
<p>Men svenskerne kan bruge de præcis samme argumenter som Danmark gjorde og så bliver det ret meget til grin hvis folketinget siger nej...
Vi finansierer ganske vist selv tunellen, men det krævede stadigvæk en traktat mellem den danske og tyske stat, før vi kunne gå i gang.
Selvf.
Men svenskerne kan bruge de præcis samme argumenter som Danmark gjorde og så bliver det ret meget til grin hvis folketinget siger nej...
Vi finansierer ganske vist selv tunellen, men det krævede stadigvæk en traktat mellem den danske og tyske stat, før vi kunne gå i gang.Ligesom Danmark gør med Femern ?
Så svensken kan ikke bare bygge en HH-tunnel, uden at Christiansborg er med på den. Desværre.
Ja, men den går durk igennem en hel masse liberales baghaver og naturskønne områder - hvilket jo nok i virkeligheden er hovedgrunden til, at den er skrinlagt.Men kombination med Ring 5 korridor med bane er jo nærmest genial
Cut 'n cover fra Helsingør til Herlev bliver ikke en helt billig løsning ?
Det er jo ikke uden grund, at motorring 4's nordlige del endnu ikke er blevet til noget.
Det største problem bliver vel næmest hvor R5-skinnerne skal flettes ind i den sydlige ende ?
Ville det mest logiske ikke være at krydse på en ny S-togsstation mellem Høje Tåstrup og Hedehusene og flette ind nede ved Karlslunde/Solrød ?
Kystbanen skal jo via Kbh H, og der er der ikke plads til øget godstrafik.
Men kombination med Ring 5 korridor med bane er jo nærmest genial i forbindelse med en efterfølgende omlægning af Kystbanen til S-tog.
Ligesom Danmark gør med Femern ?
Det er kun forventet at svenskerne presser på, for at få etableret en fast H-H forbindelse. Europavejene i Sverige og jernbanen fra Göteborg når Helsingborg inden de fortsætter til Malmø og Øresundsbroen. Det er en omvej og endda en omvej der indebærer flere flaskehalse - tænkt blot på kapaciteten på dansk side der begrænses af Københavns Lufthavn Station. Med åbningen af Femern-forbindelsen forventes en stigning i godstrafikken på jernbane med 98%. H-H forbindelse er nødvendig og Danmark kan ikke tillade sig at være en flaskehals mellem Skandinavien og resten af Europa. Vi er nødt til at forstå, at på infrastruktur som er afgørende for internationale forbindelse, skal vi se ud over vores egen næsetip.
Trine Bramsen ved sikkert godt en HH forbindelse med Gods kommer til at øge presset for at få bygget transportkorridoren i Ring 5 traceet.
Det har vi jo så næsten fået aflyst, så det vil give nogle problemer, og det er muligvis det Trine Bramsen reagerer imod. Jeg er ikke enig at det ville være en ulempe på længere sigt.
Svenskerne på deres side ved nok også det samme og presser netop derfor på med HH for at øge trykket for at planlægge en Ring 5 korridor, fordi Øresundsbroen sammen med HH færgerne er en flaskehals både for tog og biler set i i nordisk perspektiv.
En Ring 5 korridor og en HH forbindelse vil have masser af fordele omkring at flytte gennemgående trafik væk fra København, Øresund og M3 og jeg kan egentlig kun se fordel ved at styrke den fælles udvilking i Norden.
Hvis vi nu var rigtig kreative kunne man godt kombinere tunneller, både cut and cover og jernbane og vej i to niveauer eller side om side og friholde Mølleådalen men alligevel give mulighed for by udvikling med ny togstationer på en ny ringbane så både bolig og erhvervsmuligheder kunne flytte ud fra København.
Så lad os få bygget den HH forbindelse, udnytte TEN-T midlerne for at få bygget en akse vest om København med både kollektiv, individuel og gods transportmuligheder som vi kræver skal føje sig ind i landskabet.
mvh Jens