Transportminister kendte ikke til nye svenske Lynetteholm-protester under samråd

Plus26. maj kl. 12:361
Thomas Danielsen (V)
Thomas Danielsen (V) måtte flere gange erkende, at han ikke kendte nok til korrespondancerne mellem By&Havn, DHI, Trafikstyrelsen og Deltares, at han kunne svare kvalificeret på de stillede spørgsmål. Han tilbød derfor skriftlige svar. Illustration: Steen Brogaard.
Thomas Danielsen afviste at igangsætte kompenserende afgravninger for Lynetteholms blokeringseffekt med det argument, at Sverige ikke længere havde indvendinger mod projektet. Han nævnte dog ikke, at de svenske myndigheder 12 dage forinden havde rykket de danske myndigheder for en handlingsplan for afgravningerne.

»De svenske myndigheder har ikke flere bemærkninger. For mig er det punktum i sagen.« 

Sådan lød det fra transportminister Thomas Danielsen (V) til det åbne samråd i Folketingets Transportudvalg om Københavns kommende kunstige halvø Lynetteholm den 23. maj, som Torsten Gejl (Å) og Jette Gottlieb (EL) havde indkaldt ham til. 

Gratis adgang i 30 dage

Tegn et gratis prøveabonnement og få adgang til alt PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, helt uden binding eller betalingsoplysninger.

Alternativt kan du købe et abonnement
remove_circle
Har du allerede et PLUS-abonnement eller klip?
close

Velkommen til PLUS

Da du er ved at tilmelde dig en gratis prøve beder vi dig hjælpe os med at gøre vores indhold mere relevant for dig, ved at vælge et eller flere emner der interesserer dig.

Vælg mindst et emne *
Du skal vælge en adgangskode til når du fremover skal logge ind på din brugerkonto.
visibility
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Ing.dk, Version2 og Radar
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
1 kommentar.  Hop til debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
1
26. maj kl. 15:14

Beslutningen om en kompensationsafgravning er politisk! Politikere kan vel ikke afgøre om der er en prop effekt? Det er jo en skandale for såvel administrationer som politikere