Techtopia #270: Andy dyrker hjernevæv i computeren

6. februar kl. 12:00
Techtopia #270: Andy dyrker hjernevæv i computeren
Illustration: Ingeniøren.
Australsk forsker dyrker hjernevæv på en chip og lærer det at spille Pong.
Artiklen er ældre end 30 dage

 

Illustration: Teknologiens Mediehus.

Abonnér på Techtopia

Klik her for at abonnere på podcasten.

Du kan også søge på ‘Techtopia’ i din foretrukne podcast-app. På iPhone findes den som standard, men til Android-telefoner er der flere apps at vælge imellem. Et eksempel er Podcast Republic, der er et gratis program, som kan downloades via Google Play.

Podcasten er lavet i samarbejde mellem IDA og Ingeniøren.

Den er sponsoreret af en række partnere: IBM, KMD, DI Digital, MCH Messecenter Herning og IDA Forsikring.

Det lyder som science fiction, men den australske forsker Andy Kitchen dyrker et fragment af en levende hjerne, kaldet Dish Brain, inde i en chip. Hjernen dyrkes på en flad cellekultur og et gitter af tusindvis af mikroskopiske elektroder, som registrerer ændringer i spændingen af ​​individuelle neuroner. Ved hjælp af disse elektroder har teamet hos Cortical Labs lært Dish Brain at spille det klassiske videospil Pong.

Styringen af ​​spillet sker gennem en kombination af digital signalbehandlings-software og en spilsimulering, der kører på en computer. Elektroderne opfanger de elektriske signaler fra neuronerne og omsætter dem til bevægelse i spillet.

Teamet hos Cortical Labs vil bruge hjerne-maskine-grænseflader til medicinsk forskning.

Medvirkende:

  • Andy Kitchen, stifter Cortical Labs

Links:

Læs også: Techtopia 269: Kan man lave sin egen valuta?

Artiklen fortsætter efter annoncen

Kom gerne med dine bud på, hvilke emner vi skal tage op.

Du kan finde alle episoder af Techtopia HER.

Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger