Techtopia #140: Europæiske tech-startups vokser

3. februar 2020 kl. 16:07
Der investeres stadigt mere kapital i europæiske opstartsvirksomheder, og der findes nu 99 inden for tech-området med en samlet markedsværdi på over én milliard dollars.
Artiklen er ældre end 30 dage

Remote video URL

 

Illustration: Teknologiens Mediehus.

Abonnér på Techtopia

Klik her for at abonnere på podcasten.

  • Du kan også søge på ‘Techtopia’ i din foretrukne podcast-app. Der er flere apps at vælge imellem. Et eksempel er Podcast Republic, der er et gratis program, som kan downloades via Google Play.

Podcasten er lavet i samarbejde mellem IDA og Ingeniøren.

Den er sponsoreret af en række partnere: IBM, KMD, DI Digital, MCH Messecenter Herning og IDA Forsikring.

De europæiske tech-startups har mere medvind, end man måske går rundt og tror. Der investeres mere kapital i europæiske opstartsvirksomheder end tidligere – og de vokser. Det kan man læse i den femte udgave af State of European Tech.

I 2015 var der 22 såkaldte unicorns i Europa, nu er der 99 startups, som er vokset til en markedsværdi på over én milliard dollars. Europæiske startups begynder at matche de amerikanske og kinesiske, og selvom London, Berlin og Paris rummer de største tech-communities, så er virksomhederne ikke længere koncentreret i hovedstæderne, men efterhånden mere spredt ud over kontinentet.

Én ting gør dog stadig ondt: Tech-startuppere er overvejende mænd.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Medvirkende:

  • Tom Wehmeier, Atomico

Link:

Læs også: Techtopia #139: Blåskæg hacker fly

Næste episode af Techtopia kommer mandag den 10. februar.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Kom gerne med dine bud på, hvilke emner vi skal tage op.

Du kan finde alle episoder af Techtopia og Ingeniørens øvrige podcasts HER.

Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger