Da måle-eksperter i efteråret 2020 undersøgte et af Danmarks største biogasanlæg, Bånlev Biogas, fossede der så meget skadelig metan ud, at klimagevinsten ved anlægget er yderst tvivlsom.
I alt havde det østjyske anlæg 38 forskellige lækager og fik målt et tab metantab på 9,8 pct. af den samlede biogasproduktion, hvilket efter udbedringer senere kom ned på 8,4 pct. Målingen var en del af en større, opsigtsvækkende Rambøll-undersøgelse med bidrag fra DTU Miljø, Force Technology og Teknologisk Institut foretaget for Energistyrelsen.
- emailE-mail
- linkKopier link

Fortsæt din læsning
- Sortér efter chevron_right
- Trådet debat
1 Ca Kr. 1,-1.Hvad er omkostningen pr produceret kwh på biogasanlæg ?
2.Hvor meget gives i tilskud pr kwh ?
3.Hvor sort er tilskudet fra offentlige kasser i % af anlægsudgifterne til biogasanlæg?
2 Ca Kr. 0,45 (5,40 / 12KWh/m3)
3 Nul
- Hvad er omkostningen pr produceret kwh på biogasanlæg ?
2.Hvor meget gives i tilskud pr kwh ?
- Hvor sort er tilskudet fra offentlige kasser i % af anlægsudgifterne til biogasanlæg?
Biogas handler ikke om klima eller energi. Det handler om at greenwashe gyllen fra svineproduktionen.
Biogas og det fosile naturgas handler realt kun om metangas. Biogas er en blaningen af CO2 og grøn metan. Naturgas er hovdesalig sort metan og en lille slule CO2. Når Biogas sættes ud i gas-nettet fjerne man meget at CO2 gasen så brændværdigen af gasen svare til naturgas.
Derfor er biogas en 1 til 1 udskiftneing af forsile brændlse med grøn energi.
Det er derfor der ikke er interesse for metantab.
Biogas anlæg er store anlæg der i funktion her og nu, disse anlæg er producer dirkate brugbar grøn energi. Selvfølig skal probelmmer med metan udslip løsses men det er forkert at stå og kemse den grøn energi der flyder nu.
Den god ved fremtid projekter som energiøerne er at de kan køre helt uden problmmer nu og her- fordi de ikke er drift! Når først ting bliver sat i drift så opstår der problemmer!
Biogas handler ikke om klima eller energi. Det handler om at greenwashe gyllen fra svineproduktionen. Det er derfor der ikke er interesse for metantab.
Hvordan kan der slippe så meget metan ud? Det er er et kæmpe anlæg, og 9,6% kan vel ikke skyldes utætte pakninger og den slags trivialiteter. Er det tankene der har revner, eller er det renseanlæggne der lukker metan ud sammen med CO2en? Bånlev er et ældre anlæg bygget til el-produktion, så rensedelen må være af nyere dato.
Som i flere andre betalingsartikler på Ing.dk synes jeg også denne mangler fakta af ingeniørmæssig karakter. Overskriften med de 187 mio i støtte og 9,8% udslip hører hjemme under clickbait.
Er det overhovedet korrekt at det er anlægget der får tilskud, jeg mener det er den solgte gas der gives tilskud til.
Ja der er regler. Se bekendtgørelse om sikkerhed for gasanlæg §8-10. De burde også være listevirksomhed, hvor vilkåret stilles som en del af miljøgodkendelsen. Den kan du finde på miljøstyrelsens annoncearkiv (deres hjemmeside).
Michael, du tæver på en død hest - igen
Er det noget at sammenligne med og hvilke regler gælder ?
Det er mærliggende at tænke på rafinaderier og brændstof-distribution, samt kemi-virksomheder, og naturligvis vores naturgas-forsyning.
Er der regler og målinger for udslip på disse ? Hvis ja, er det så ikke besynderligthvis der IKKE er regler for biogasproduktion ?
Det lyder da som en god brug af statsstøtte, til en inderligt overflødig industri. Det må skatteyderne da være glade for?
Giv 138 millioner i støtte til Copenhagen Atomics og Seaborg Tecnology.
Atomkraft har intet Metanudslip og lugter ikke af lort.