Stor prisstigning på fødevarer på vej

2.500 kroner. Så meget kan stigende fødevarepriser komme til at koste en gennemsnitlig børnefamilie i merudgifter, viser nye beregninger fra brancheorganisationen Landbrug og Fødevarer. For de stigende fødevarepriser efterlader nemlig de danske forbrugere med en ekstraregning på cirka 4,2 milliarder kroner, alene i år.

Stigningen i fødevarepriserne kommer efter de seneste måneders voldsomme prisstigninger på de globale råvarebørser, som blandt andet skyldes en svær høst i USA på grund af tørke. Det betyder i første omgang prisstigninger på varer som brød, gryn, mel, pasta, morgenmadsprodukter og mælk, mens priserne på kød på længere sigt vil stige som følge af landmændenes højere udgifter til foder.

Læs mere på EPN.dk eller i dagens udgave af Jyllands-Posten.

sortSortér kommentarer
  • Ældste først
  • Nyeste først
  • Bedste først

Er de 2500 kr. i prisstigning så fordelt over den tid der går indtil børnene flytter hjemmefra gennemsnitsbørnefamilien ?

Eller er det 2500 kr. hvert år ?

Eller er det for resten af det indeværende år som nævnes ?

Eller kan det være hver måned ?

  • 0
  • 0

Der står på epn at de 4,2 mia er pr år, så det er de 2500 kr nok også. Passer meget godt med at det er 840 kr/person/år og så lidt over tre personer i en børnefamilie.

Det er prisen når nogle frelste mennsker og landbruget hælder mad i benzintanken.

Vh Troels

  • 0
  • 0

Det er prisen når nogle frelste mennsker og landbruget hælder mad i benzintanken.

Korrektion: Det er prisen når konservative benægtere begraver hovedet i jorden og nægter at hælde "mad" i benzintanken.

  • 0
  • 0
  • eller et industri landbrug, der kaprer Co2 debatten og kører helt af sporet. Alle fornuftige klima-advarsler fra NGOer har advaret mod netop at bruge fødevarer til brændstof. Den dårlige høst er entop et udslag af det ekstreme vejr, som vi er blevet advaret om vil følge af den globale opvarmning. Flere beregninger peger på, at det er negativt selv for CO2 regnskabet at bruge majs til brændstof på biler. Vi er netop vidner til at klimaadvarslerne ikke har været overdrevne, men tværtimod underdrevne. Alle der har bremset de nødvendige tiltag for at stoppe klimakrisen burde pålægges en ekstraskat for at betale for skaderne. I takt med at polhavet bliver isfrit, mørkt og varmeabsorberende og metanfirvende har vi startet en accellererende opvarmning, der meget vel kan være løbet løbsk allerede.
  • 0
  • 0

Jeg skal give 24 kr for to kg mærkevarehvedemel i min lokale Brugs. Danske landmænd får det sted mellem 3,00 og 3,50 kr for for to kg hvede. Det må være afsindigt dyrt at male korn eller så er papirposer meget, meget dyre...

Prøv at sammenligne priserne melllem butikker. Desuden er bagemel ofte importeret, så de udenlandske grossister får 282 euro pr. ton for bedste kvalitetshvede. http://www.proplanta.de/Markt-und-Preis/Ha...

Landmanden får typisk 15-20 euro mindre end grossistpriserne. Næstbedste hvede ligger på 268 euro pr. ton.

Konverteret til danske kroner pr. 2 kg, får den udenlandske landmand ca. 4 kr.

  • 0
  • 0

Det er prisen når kapitalismen går amok

Michael, i Østrig koster fødevarer 60% af Danmark. Er der så mere af den grumme kapitalisme i Danmark end i Østrig, eller hvordan skal din teori tolkes?

  • 0
  • 0

Gang råvaren med 4, så har du cirka en spotvare salgspris i supermarkederne. Husk på at kunderne også skal betale for at varen er fast på hylden, det koster ekstra. kaldes markedsførings bidrag. Så ser regnestykket væsentligt anderledes ud.

Den nye åbningstider i butikkerne bliver nok dyre en råvare prisstigninger.

  • 0
  • 0

Hvis det betyder at der vil blive spist mindre animalsk; fra mark til bord udenom dyre koncentrationslejre,er det et moralsk fremskridt.

  • 0
  • 0

[quote]Hvis det betyder at der vil blive spist mindre animalsk; fra mark til bord udenom dyre koncentrationslejre,er det et moralsk fremskridt.

Jeg tror det er første gang Niels og jeg er enige om nogetsomhelst![/quote]

Blind høne kan også finde et korn. Se iøvrigt hjemmesiden allanotte .dk

  • 0
  • 0

Det er prisen når kapitalismen går amok og fx hvede bliver handlet 117 gange på råvarebørser inden den når forbrugeren.

Det hedder udbud og efterspørgsel. Hvis udbuddet var stort nok, hvilket det kunne være, hvis ikke halvdelen af majsproduktionen blev brugt til biodiesel, så ville der ikke være spekulation i stigende priser. Prisen er ikke høj på grund af spekulation, men på grund af for lille udbud i forhold til efterspørgslen. Og det udbud er så mindre pga den mængde som tages fra til biodiesel.

Så planøkonomien inden for biobrændslerne/landbrugsstøtte kombineret med tørke i USA er altså skyld i at den frie prisdannelse sender priserne i vejret, og du mener derfor at det skal løses med mere planøkonomi? Så skal staten fastsætte prisen på korn i stedet? Når staten så fastsætter en lavere pris på korn, så bliver høsten automatisk større? Hvordan havde du tænkt dig at det skulle ske? Måske ved at Villy lige siger et par adrabrakadabra over en håndfuld korn og svinger tryllestaven, mens Pernille, Margrethe og Helle danser regndans ved siden af?

Det lyder meget realistisk :-)

Ligesom med tyngdekraften kan man godt fornægte kapitalismens eksistens, men man kan ikke undgå dens virkning. Det er at fornægte virkeligheden.

Vh Troels

  • 0
  • 0

[quote]Så skal staten fastsætte prisen på korn i stedet?

Nej, men jeg vil se en sammenhæng mellem de 1,50 kr/kg hvede en dansk landmand får og de 12 kr/kg hvedemel jeg skal betale.

Grundproblemet er netop at kapitalismen IKKE fungerer.[/quote]

Dit udemærkede taleksempel er for mig et bevis på at den danske velfærdsmodel fungerer.Der er ca en ottendedel af danskerne der kan og vil lave noget, der kan sælges, og resten vil jo også gerne leve. Om det så virker fremover må historien vise.

  • 0
  • 0

Det er dig og din hjerne som ikke fungerer. Synes at ham der arbejder i Brugsen og sætter varer på hylderne skal arbejde gratis. Tag dig sammen.

Han får noget af de syv ottendedel der er tilbage når bonden har fået.

  • 0
  • 0

Okay, så er der et tab i skaldele fra hveden, men det er småting - og hvis jeg endelig gerne ville have dem med (fuldkornshvedemel) eksploderer detailprisen ironisk nok.

Klid sælges separat til en go merpris. Så ja, det er ikke råvareprisen på korn der fordyrer mel og brød, energipriser betyder sikkert mere. Hvor meget faldt prisen i 2009, hvor 2 kg brødhvede kostede under 2 kr? Min bager satte ikke prisen ned, heller ikke melet i buttikerne.

Pudsigt nok er mel, brød og pasta meget billigere syd for grænsen. Det er ikke kun på grund af den lavere fødevaremoms i Tyskland.

  • 0
  • 0

Han får noget af de syv ottendedel der er tilbage når bonden har fået.

MOMS og afgifter får ca to ottendedele, så det er vel fem ottendedele til møllerne, transport og handel.

  • 0
  • 0

at have lagerkapacitet til 600 mill tons hvede samt transport af samme til melproducenter og forhandlere.

Sammenligningen mellem bondens betaling for korn og prisen for melet henne i forretningen er hen i vejret - det er jo trods alt ikke sådan at flaskedrengen bliver sendt ud til jens hansens bondegård efter nye poser mel når hylderne skal fyldes op.

M

  • 0
  • 0

Du glemmer forskellen i de mængder, der håndteres. En ung mand i Brugsen kan på en god dag måske sætte et ton varer på plads. En bondemnd kan på en god dag køre 150-200 tons hvede i hus. Så er det klart at der er forskel på hvad arbejdslønnen har af effekt i den samlede pris.

Hvis man skulle følge din og Niels tankegang skulle det være en forrygende investering i et supermarked. Se at komme afsted med jer. Ud og tjen mange penge.

  • 0
  • 0

Flemming, jeg forstår ikke hvad du mener. Jeg påpeger blot at Michael Eriksen sludrer når han sammenligner prisen på et kilo korn hos bonden og prisen på et kilo mel i en butik. Det er meningsløst. Han mener åbenbart at der er nogle (lede) kapitalister der scorer prisforskellen mellem de to priser uden overhovedet at tage diverse omkostninger i processen i at konvertere korn på en mark til mel i en butik i betragtning.

Hvede høstes i løbet af en meget kort periode to gange om året (nordlige/sydlige halvkugle) og skal derefter opbevares under sikre forhold i små elleve måneder (minus forbrug, men der skal være plads til den samlede høst). Det skal transporteres rundt, forarbejdes mm., men det mener han åbenbart ikke har indflydelse på prisen.

M

  • 0
  • 0

Priserne allerede er meget høje!

Men i min Dav'li' (nu om snart LokalBrugsen), kan man i denne uge købe 2 kg sukker á 15 kr- og 2 kg mel á 11,95.

Så må man jo hamstre!

I dag købte jeg fx 3 rugbrød á 10 kr - det er så "kort dato", men da jeg fryser dem ned- er der sparet 27 kr. 10 bananer á 5 kr, de er måske lidt for modne, men jeg spiser hellere modne end grønne. Og spiser jeg dem ikke- så gør manden! Desuden 1 liter Thise øko kærnemælk- og 3 liter dito Yoghurt á 10 kr. Det skal nok blive spist før, det er for gammelt. Sparet: 40 kr.

Men hvis vi skal spare, skal vi ind til Bogense og i Netto. Det koster så benzin, og vi har interesse i, at der er en lokal handlemulighed. Vores naboer, der har bil- er ligeglade! Det er jeg ikke! I de sidste vinte kunne jeg da gå 2 x 4 km med min cykelanhænger, eller køre meget meget langsomt på mukkebikken (sidste vinter væltede den endda, der var bare spejlglat, jeg hverken speedede eller bremsede, den smed bare bagdelen. Der skete så ikke noget, men det var meget væmmeligt! (Kontroltab)

Hvis brugsen lukker- så er der kun 2 x 10 km, og så tror jeg vi flytter. Det er det eneste sted i miles omkreds vi kan tanke. Men det går måske engang op for naboerne- formentlig, når, der er lukket. De er flinke mennesker, men det er ikke studenterhuen, der gør dem platfodede. Selvom naboen faktisk kørte mig og to katte til dr dyr i slemt snevejr.

Mvh Tine

  • 0
  • 0
Bidrag med din viden – log ind og deltag i debatten