"Han henviser til Trondheim, som byggede en dedikeret busbane på en indfaldsvej. Dermed steg vejens kapacitet til at transportere pendlere, fordi der kan sidde flere i busserne end i bilerne. Men det mest interessante er, at bilerne ikke holder længere i kø nu, end før halvdelen af kapaciteten forsvandt."
Nørre Alle er en ganske interessant parallel. Tre baner i hver retning er nu blevet til to i hver retning og med BRT spor i midten. Biltrafikken glider helt anderledes godt efter, at busserne ikke stopper i vejsiden længere. Alle taxi chauffører jeg har talt med er enige og som af og til privatbilist oplever jeg det samme.
Bussernes bedre fremkommelighed medfører større komfort og hurtigere transport - samt stigning i passagertallet. Alle er vindere!
Det kan ikke gå hurtigt nok med at afskaffe letbanen i Ring 3 og få etableret en +WAY korridor - nej flere +WAY korridorer i København og omegn, hvilket der hurtigt bliver budget til ved at spare på den håbløst dyre letbane med alt for lang tid til etablering - nu først i 2024.
Første busoptimeringer kan laves på et halvt år - fuld udbygning i løbet af 2. Se til Malmö og nu også Helsingborg. I Landskrona har de genindført trolley busser med batteripakker, så bussen kan køre væk fra ledningerne. Det rykker helt anderledes i Sverige.
Der er ingen fordele ved letbanerne i forhold til de nye autonome eldrevne letbaner på gummihjul. De kan ses i Rotterdam og autonom drift kan netop lade sig gøre i faste reserverede spor i vejens midte. Eldriften giver rolig accelleration og decelleration samt genbrug af bremseenergien. "Sjat ladning" ved busstoppene sikrer systemets drift.