Spørg Fagfolket: Hvorfor slår Frederikssundbroen et sving?

Plus10. januar kl. 18:422
Spørg Fagfolket: Hvorfor slår Frederikssundbroen et sving?
Illustration: Fjordpay.dk.
En læser undrer sig over, hvorfor Kronprinsesse Marys bro ikke bare er bygget, så den går ligeud. Det svarer Vejdirektoratet på.
Artiklen er ældre end 30 dage

Vores læser Jørgen Pedersen har spurgt:

Hvorfor er Frederikssundbroen lavet med et sving?

Det må da alt andet lige være både billigere og nemmere at lave den lige.

Læs også: Spørg Scientariet: Skal man demontere hele Storebæltsbroen for at udskifte bærekablerne?

Gratis adgang i 30 dage

Tegn et gratis prøveabonnement og få adgang til alt PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, helt uden binding eller betalingsoplysninger.

Alternativt kan du købe et abonnement
remove_circle
Har du allerede et PLUS-abonnement eller klip?
close

Velkommen til PLUS

Da du er ved at tilmelde dig en gratis prøve beder vi dig hjælpe os med at gøre vores indhold mere relevant for dig, ved at vælge et eller flere emner der interesserer dig.

Vælg mindst et emne *
Du skal vælge en adgangskode til når du fremover skal logge ind på din brugerkonto.
visibility
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Ing.dk, Version2 og Radar
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
2 kommentarer.  Hop til debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
2
11. januar kl. 19:52

Men hvorfor er selve broen krum? Man kunne jo forbinde de 2 brohoveder med en lige linie og opnå det sammme,

Så ville man få et "knæk" på motortrafikvejen, som det fremgård af artiklen, så er der ikke plads til en overgangskurve på vestsiden. Da man udstykkede sommerhusene på Tørslev Hage afsatte man plads til en fjordforbindelse, selv om man næppe forestillede sig at det skulle være en 4-sporet motortrafikvej.

Den nye Storstrømsbro bliver også krum, til gengæld slipper man for S-kurven på Masnedø. På Falster kommer jernbanen iland i en 200 km/t kurve, hvor den gamle var konstrueret til 100 km/t.

Vestbroen over Storebælt og Øresundsbroen krummer begge. Det er ikke noget stort problem med nutidigt landmålings- og CAD-teknik.

1
11. januar kl. 08:48

Men hvorfor er selve broen krum? Man kunne jo forbinde de 2 brohoveder med en lige linie og opnå det sammme, og imødekomme de hensyn som bliver beskrevet nødvendige. Er det ikke ikke primært et æstetisk hensyn at broen krummer?