Sony vil nu være totalleverandør af elektroniske møder under navnet "Sony Conferencing Services". Terminaludstyret kan være produceret af Sony, mens afviklingen og selve kommunikationsforbindelserne udbydes i samarbejde med det børsnoterede franske firma Genesys Conferencing.
Det nye markedsområde for Sony omfatter både rene telefonkonferencer, videokonferencer og datamøder, hvor det bliver muligt for deltagerne at dele præsentationer og data via pc'er.
Genesys har 1.600 ansatte og netværk fordelt på 18 lande i Europa, Asien, Stillehavsområdet og Nordamerika. I Danmark sælger Sony både rene transmissionslinjer og mulighed for at leje sig ind på eksisterende udstyr fem forskellige steder i landet, hvis man ikke selv har eller vil anskaffe det nødvendige terminaludstyr.
Den største lokale aktør på kommunikationsområdet er dog fortsat TDC Tele Danmark, som råder over egne videokonferencefaciliteter en halv snes steder i landet.
Du kan personalisere job så de bedre matcher dine skills og karriereønsker.
Log ind og opdater din profil for at se personaliserede job.
Vi bygger bro med stærke vidensmedier, relevante events, nærværende netværk og Teknologiens Jobfinder, hvor vi forbinder kandidater og virksomheder.
Læs her om vores forskellige abonnementstyper
Med vores nyhedsbreve får du et fagligt overblik og adgang til levende debat mellem fagfolk.
Teknologiens Mediehus tilbyder en bred vifte af muligheder for annoncering over for ingeniører og it-professionelle.
Tech Relations leverer effektiv formidling af dit budskab til ingeniører og it-professionelle.
Danmarks største jobplatform for ingeniører, it-professionelle og tekniske specialister.
Kalvebod Brygge 33. 1560 København V
Adm. direktør
Christina Blaagaard Collignon
Chefredaktør
Trine Reitz Bjerregaard