Eurodan bygger en anelse mere end 15 huse om året :-) de bygger godt 500.
Det er rigtig spændene med de aktive tage der er på vej ud på markedet herunder den nævnte løsning fra Ennogie. Hvorfor først installere et tegltag for så derefter at bruge 70-100.000kr på at installere solceller ovenpå. Det giver hverken økonomisk eller æstetisk mening. Eurodan har da også fortalt at andelen på 50% der installere solceller er stigende og flere netop efterspørger mere æstetiske løsninger.
Noget andet der er interessant er hvad der sker i bil branchen. Så sent som i tirsdags var VW ude at fortælle de har bestilt batterier for $ 20 mia til levering frem mod 2025. Fra 19 og frem mod 2025 forventer de at lancere en ny elbil i gennemsnit Per mdr.
I dag er der blevet løftet sløret for en ny elbil med 640km range efter den nye og mere præcise måling.
Hvorfor er dette interessant i forhold til et aktivt tag? Fordi når hele taget er en stor solcelle så kan man tanke op derhejemme og køre gratis i perioden marts/sep. Og SÅ begynder tilbagebetalingstiden for alvor at blive interessant.
Så skal man bygge nyt eller renovere sit tag så er det bestemt værd at kigge nærmer på Ennogie, komproment, ZEP Nordic mm flere.