Skodløsning kan give bedre asfalt
Asfaltbeton til vejbelægninger kan nyttiggøre de omkring 9 mio. cigaretskodder, som danske rygere hver dag smider på gader, stræder og i naturen. Tallet stammer fra en rapport fra Miljøstyrelsen fra 2008, og siden dengang er antallet af rygere faldet lidt, men sidste års kortlægningsrapport fra organisationen Hold Danmark Rent viste at, cigaretskodderne antalmæssigt er den »uden sammenligning største udfordring, når det kommer til henkastet affald i Danmark«. Rygeloven fra 2012 har nemlig sendt mange rygere udenfor, hvor skodderne ikke altid ender i askebægre og skraldespande.
Cigaretfiltre er lavet af celluloseacetat tilsat triacetin, som blødgør materialet. En japansk undersøgelse har vist, at cigaretskod smidt i naturen afgav arsen, nikotin, tungmetallerne bly, kobber, krom, cadmium samt tjærestoffer (PAH). Det tager mellem en måned og fem år for et cigaretskod at blive nedbrudt i naturen. Kilder: Kræftens Bekæmpelse og ing.dkFakta om cigaretskod
Mængden er ét problem. Et andet er, at en stor del af skodderne skal opsamles manuelt, fordi de kiler sig fast i revner og fuger i belægning og beplantning. Københavns Kommune har tidligere vurderet, at manuel opsamling koster omkring 2 kroner pr. stykke affald.
Skodløsning
Et tredje problem er, at der ikke har været mange genbrugsmuligheder for de opsamlede skod. Det amerikanske firma Terracycle genbruger indsamlede skod til at producere forskellige plastprodukter, men i Danmark er der ikke nogen genbrugsmuligheder. Men nu er der kommet en ny mulighed. I en artikel i tidsskriftet Construction & Building Materials fortæller forskere fra School of Engineering, Civil & Infrastructure Engineering, RMIT University i Melbourne i Australien nemlig om deres forsøg på at genbruge cigaretskodder i asfaltbeton.
Skoddene indeholder forskellige skadelige stoffer som nikotin, bly og cadmium. Derfor har forskerne først og fremmest skulle finde en metode til at forhindre udvaskning af skadelige stoffer. Forskerne har testet indkapsling med forskellige typer bitumen og paraffinvoks. Derefter kan de indkapslede skod blandes i varm asfaltbeton, som bruges til forskellige typer belægninger.
Testene af de forskellige blandinger viste, at belægninger med 10 og 15 kg cigaretskodder pr. kubikmeter levede op til kravene til både lette, mellem og hårde trafikbelastninger. Bruger man paraffinvoks kan asfaltbetonen imidlertid kun klare let vejtrafik.
Mindsker opvarmning af byområder
Tilsætningen af cigaretskod gav desuden den fordel, at asfaltbetonen blev mere porøs og dermed mindre varmeledende. Det gør at asfaltbeton med cigaretskodder ikke bidrager nær så meget til opvarmningen af storbyer, som almindelige veje.
Ifølge en pressemeddelelse fra universitetet bliver der hvert år produceret 6.000 milliarder cigaretter. Det medfører 1,2 mio. ton cigaretskod. Produktionen forventes at stige med 50 procent frem mod 2025.
