Sådan vil verdens mest avancerede rover jagte liv på Mars om kort tid
Med 23 kameraer, danske scannere, mikrofoner, helikopter og radioaktivt batteri skal Nasas Perseverance jagte liv i en gammel flod.

Thomas Djursing
Journalist
Artiklen er ældre end 30 dage

Thomas Djursing
Journalist
Rumfart Var der liv på mars?
thd@ing.dk
Forestil dig synet: Du står på en bakketop, indånder den friske luft og kigger ud over en slags kæmpe indsø, der ligner danske Kattegat. Over dig driver hvide skyer forbi på det blå himmeltæppe, og neden for bakken kan du se brunlige floder flyde af sted. Det er eroderet ler, der flyder med ind i indsøen.
PLUS-abonnement
IDA-adgang
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Ing.dk, Version2 og Radar
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
Ingen kommentarer endnu. Start debatten
DelUdskriv
- emailE-mail
- linkKopier link

Fortsæt din læsning
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
- Sortér efter chevron_right
- Trådet debat