Professor: Vaccine-bivirkninger handler ofte om genetik

Plus8. marts 2021 kl. 11:041
Professor: Vaccine-bivirkninger handler ofte om genetik
Illustration: Milkos/Bigstock.
Får man højere feber af vaccinen fra Pfizer, og skal jeg sige nej til AstraZenecas. Vi har talt med professor på KU om, hvad bivirkningerne ved vaccinerne betyder.
Artiklen er ældre end 30 dage

Knap 17.000 indberetninger om formodede bivirkninger ved de tre godkendte vacciner er siden vaccinestart landet hos Lægemiddelstyrelsen. Dette ud af knap en halv million påbegyndte vaccinationer, så i gennemsnit er det knap 4 procent, der har oplevet gener, der er blevet indberettet.

Gratis adgang i 30 dage

Tegn et gratis prøveabonnement og få adgang til alt PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, helt uden binding eller betalingsoplysninger.

Alternativt kan du købe et abonnement
remove_circle
Har du allerede et PLUS-abonnement eller klip?
close

Velkommen til PLUS

Da du er ved at tilmelde dig en gratis prøve beder vi dig hjælpe os med at gøre vores indhold mere relevant for dig, ved at vælge et eller flere emner der interesserer dig.

Vælg mindst et emne *
Du skal vælge en adgangskode til når du fremover skal logge ind på din brugerkonto.
visibility
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Ing.dk, Version2 og Radar
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
1 kommentar.  Hop til debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
1
17. marts 2021 kl. 09:07

Hvad sker der hvis man tænker sig, at man vacinerer en person der umiddelbart før eller efter vacinationen bliver smittet med CV-19 virus - Bliver sygdomsforløbet og/eller bivirkningerne det samme?