PODCAST: Pandemier ændrer vores byer og boliger

12. marts 2021 kl. 12:21
PODCAST: Pandemier ændrer vores byer og boliger
Illustration: Ingeniøren.
På samme måde som koleraepidemierne satte gang i Københavns udbygning uden for voldene, vil også coronaen blive et afsæt for byudvikling og nytænkning af vores bygninger. I ugens Transformator samler vi desuden op på en række spørgsmål om vaccinerne og deres bivirkninger.
Artiklen er ældre end 30 dage

Remote video URL

 

Transformator

Podcasten fra Teknologiens Mediehus sætter strøm til ugens største nyheder inden for teknologi, forskning og naturvidenskab og analyserer de svingninger, der på godt og ondt transformerer verden og vores samfund.

Vært: Henrik Heide

Illustration: Lasse G. Jensen.

Medvirkende: Jakob Brandtberg Knudsen, leder af Det Kongelige Akademis Arkitektskole og journalist Mie Stage

Abonnér på Transformator:
Følg i iTunes

På mobilen: Søg på Ingeniøren i din podcast-app.
På iPhone er podcast-appen indbygget. Har du en Android-telefon, kan du finde podcast-apps i Google Play. F.eks. kan du benytte denne gratis app.

I denne uges Transformator ser vi nærmere på, hvordan epidemier ændrer vores byrum såvel som boliger og arbejdspladser. Efterhånden som man i skyggen af sygdomsepidemier indså betydningen af hygiejne, lys, luft og afstand mellem mennesker, fik det betydning for byplanlægningen og den generelle boligstandard. Jakob Brandtberg Knudsen, leder af Det Kongelige Akademis Arkitektskole fortæller om, hvordan også corona-pandemien kan forventes at sætte sit aftryk.

Hvem skulle tro, at vi allerede her et år efter den første nedlukning af samfundet står med indtil flere hasteudviklede vacciner mod den virus, der har kastet alle klodens befolkninger ud i et skæbnefælleskab, vi vist aldrig har oplevet før? Mie Stage samler op på en række spørgsmål om vaccinerne og deres bivirkninger.

Links

Nogle artikler kræver abonnement og er muligvis endnu ikke online

Læs også: Økonom: Lad markedskræfterne klare vaccineforsyningen

Læs også: Næste generation covid-vacciner på vej: »Vi er i krig, så vi er nødt til at geare op«

Artiklen fortsætter efter annoncen

Læs også: PODCAST: Nye stemmeassistenter skal være kønsneutrale

Link Illustration: MI Grafik.

Du kan finde flere podcasts på vores fokusside

Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger