Organisationer og virksomheder bag Ingeniørens flygtningezar

28. september 2015 kl. 10:56
Dansk Flygtningehjælp og virksomheder støtter ideen om et teknologiløft til nærområderne. Nu sender vi forslaget til statsministeren.
Artiklen er ældre end 30 dage

Ingeniører kan og vil gøre en forskel for flygtninge i nærområdernes trængte lejre. Men der mangler en kraft, der kan samle danske teknologivirksomheder og ngo’er til at sikre den rigtige teknologihjælp.

Det fastslog chefredaktør Arne R. Steinmark i sin leder her i avisen for 14 dage siden. Her bad han læserne om at komme med forslag til, hvilken dansk profil der kunne bære denne opgave.

Læs også: Leder: Hjælp os med at udpege en dansk flygtninge-zar

Inspirationen er hentet i USA, hvor man fra regeringsside har udpeget såkaldte zarer til at tage sig at store påtrængene problemer, bl.a. omkring aids og klima.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Læsere har bidraget med bud på en dansk flygtningezar, og også virksomheder har rost initiativet, heriblandt Grundfos:

Læsernes Zar-bud

Connie Hedegaard, formand for tænketanken Concito.
Stine Bosse, formand for Europabevægelsen.
Henrik Bindslev, dekan ved SDU.
Anders Eldrup, formand for Copenhagen Cleantech Cluster.
Thomas Becker, fhv. chef for EWEA.

»Det er positivt, velmenende og helt afgørende, at vi får teknologien i spil, og det ville være et godt signal fra Danmark som nation, at vi kan bringe dygtige virksomheder og organisationer sammen om at gøre noget nyttigt der, hvor der er brug vores fælles kompetencer«, siger group vice president i Grundfos Kim Nøhr Skibsted.

Læs også: Grundfos: Ingeniørens flygtningezar er lige det, der er brug for

Generalsekretær Andreas Kamm fra Dansk Flygtningehjælp er også begejstret for tanken om at forene danske ingeniørkompetencer og hjælpeorganisationer:

Artiklen fortsætter efter annoncen

»Vi skal finde løsninger, der er økonomisk bæredygtige, så vi ikke skal gå tiggergang. Der skal opfindsomhed til og viden om billiggørelse af teknologiløsninger. Og her kan danske teknologivirksomheder noget,« siger han og nævner den danskproducerede solcellelampe Little Sun som eksempel. Den er så billig at producere, at den kan konkurrere med petroleumslamper og stearinlys i flygtningelejrens kiosk.

Fokus på Flygtningene

Ingeniøren sætter fokus på forskellige teknologiske løsninger, der kan være med til at lette flygtningekrisen.

Løsninger, der kan gøre livet lettere for flygtningene, og hjælpearbejdet mere effektivt.

Vi vil samle de kompetencer i Danmark, der sammen kan se løsninger.

Læs også: Dansk flygtningegeneral: Der er brug for ingeniørhjerner i nærområderne

I en kommentar på ing.dk foreslår DTU-dekan Martin E. Vigild at inddrage ingeniørstuderende også:

‘Jeg er klar til en dialog. Ikke om hvordan vi samler flere penge, men hvordan vi bruger penge på en ny måde, der skaber værdi hos alle aktører,’ skriver han.

Chefredaktør Arne R. Steinmark har nu sendt et brev til statsminister Lars Løkke Rasmussen med opfordring til at samle de forskellige interessenter til dialog om sagen.

Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger