Hvert år får private landmænd omkring 35 millioner kroner i støtte til at plante cirka 1.000 hektar ny skov. Fremover vil staten kun støtte skovrejsning, hvor beplantningen passes helt uden brug af pesticider.
Det skriver miljø- og fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen i pressemeddelelse.
Som led i Fødevare- og Landbrugspakken har private fået mulighed for at rejse skov med statsstøtte, fordi skoven forbedrer vandmiljøet og naturen gennem reduktion af kvælstofudledningen til fjorde og indre farvande, ligesom skoven kan beskytte grundvandet.
Følger trop med statsejede skove
Tilbage i 2003 blev det forbudt at bruge pesticider på offentlige arealer, herunder i statsejede skove.
Erfaringen viser, at det er forholdsvis let at dyrke ny skov uden at anvende pesticider, og derfor regner ministeren med, at der stadig vil være stor interesse for at rejse skov med statspenge i ryggen.
Ansøgningsrunden for 2018 åbner til august. Eftersom Danmark finansierer ordningen gennem EU’s Landdistriktsprogram, gør teknikaliteter dog, at man først kan få indføjet kravet til pesticidfri skovdyrkning ved ansøgningsrunden i 2019.
Men for hurtigst muligt at få sat ordningen i værk, vil Danmark allerede fra i år prioritere de skovrejsningsprojekter øverst, hvor landmanden ikke vil anvende pesticider.
