Med præstationsingeniøren i værkstedet: De afgørende marginaler i cykelsport koster mange timer

Plus3. januar 2021 kl. 10:003
Med præstationsingeniøren i værkstedet: De afgørende marginaler i cykelsport koster mange timer
Den røde Argon 18-tempocykel slog verdensrekorden hele tre gange ved VM Berlin 2020 og gav en bronzemedalje ved OL i Rio de Janeiro i 2016. Cyklen er udformet i carbon med en vægt på 7,4 kg, og der arbejdes bl.a. på justeringer af cockpittet, mens grundformen forventes at være den samme til næste års OL. Illustration: Morten Egholm Jeppesen.
De sidste sekunder er vigtige i kampen om podiepladserne. Teknologi har en nøglerolle, men corona har stukket en kæp i hjulet.
Artiklen er ældre end 30 dage

Eliteidræt Danmarks eneste præstationsingeniør optimerer ol-atleternes udstyr

Der er sportsudstyr i ­alle former. ­Træningscykler, dragter og hjelme. På væggene hænger billeder af nogle af de største danske sportsikoner med teksten: ‘Vi kæmper for guld til Danmark’.

I midten af lokalet er der spændt gennemsigtig plast ud over et firkantet areal. I midten står en romaskine. Her kan temperatur og luftfugtighed nøjagtigt simulere forskellige klimaer, så Danmarks bedste atleter kan tilpasse deres kræfter, inden de rejser ud for at konkurrere i hele verden.

Gratis adgang i 30 dage

Tegn et gratis prøveabonnement og få adgang til alt PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, helt uden binding eller betalingsoplysninger.

Alternativt kan du købe et abonnement
remove_circle
Har du allerede et PLUS-abonnement eller klip?
close

Velkommen til PLUS

Da du er ved at tilmelde dig en gratis prøve beder vi dig hjælpe os med at gøre vores indhold mere relevant for dig, ved at vælge et eller flere emner der interesserer dig.

Vælg mindst et emne *
Du skal vælge en adgangskode til når du fremover skal logge ind på din brugerkonto.
visibility
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Ing.dk, Version2 og Radar
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
3 kommentarer.  Hop til debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
3
4. januar 2021 kl. 22:36

Brug ingeniørresourcerne på noget mere fornuftigt...

Det er de fleste tydeligvis uenige i.

Det er dog lidt tåbeligt at bruge så meget energi på at optimere cykler. Vi ved allerede hvordan man får hastighederne op på det dobbelte (sæt en kåbe på), men det tillader reglerne ikke.

Cykling er en sport der går ud på at få mest muligt ud af bevidst dårligt designet udstyr... Og det er samtidig en sport hvor udøverne er dopet.

2
4. januar 2021 kl. 08:53

Genial løsning på problemet med "kæp i hjulet"

Teknologi har en nøglerolle, men corona har stukket en kæp i hjulet.

Udviklingen har frembragt pladehjulene som vist på billedet - så nu er det slut med at stikke kæppe i hjulet ;-)

1
3. januar 2021 kl. 21:02

Er specialudvikling til sport reelt ikke spild af ingeniørresourcer. Måske øger det toppræsentationerne, for den eneste bruger, men det har jo intet med sportsudøvelse at gøre. Sammenligning af sportsudøvere, sker bedst når det sker under samme forhold. Dvs. samme tøj, samme sko osv. En optimering af udstyr for nogle få udøvere, giver ikke nogen mening i sportens ånd.

Brug ingeniørresourcerne på noget mere fornuftigt...