Nasa oplyser at alt forløber efter planen. Den planlagte sidste kurskorrektionsmanøvre i nat, blev droppet da Mars Science Laboratory havde den præcise retning. Der er nu kun 26.200 kilometer til Mars!
Live Video app for Facebook by Ustream
Se Curiositys landing på Mars som en computersimulation. Du kan både se en simulation af den foreløbige rejse eller følge turen live. Tryk her.
Overvej en rundtur på Nasa - Home, hvor al materiale om Curiosity er samlet. Tryk på link her.
Alt er klar til landingen. Curiosity her ved godt helbred. Mars Science Laboratory vil gennemføre sin 5. banekorrektionsmanøvre, TCM-5, fredag.
Nasa oplyser at alt forløber efter planen. Den planlagte sidste kurskorrektionsmanøvre i nat, blev droppet da Mars Science Laboratory havde den præcise retning. Der er nu kun 26.200 kilometer til Mars!
Rumsonden er nu inden for Marsmånen Deimos' bane omkring Mars. Om en time, ved vi hvordan det er gået.
Nasa har nu drejet Mars Odyssey så den kan streame data Live fra Mars Science Laboratory og tilbage til Jorden. Mars Reconnaissance Orbiter og Mars Experss er klar til at optage data under landingen. Hastigheden er nu 15.400 kilometer i timen.
Det første begivenhed kommer kl. 7.14, når signaler skal bekræfte at rejsetrinet er kastet bort.
Der spises peanuts i kontrolrummet, af bl.a. Nasas direktør Charles Bolden. Det har været et symbol på held for en rummission siden Nasas Ranger-7 i 1964. Alle systemer er stadig normale.
Hvordan håndtere de tidsforskellen fra de sender en kommando til modulet til det sender svar tilbage? Det de ser er det så sket for 14 min siden?
Data bekræfter at rejsetrinet er kastet bort og rumsonden har drejet sig til den korrekte orientering.
Alt foregår nu automatisk via software. Nasa kan følge med i et signal som skifter frekevens alt efter hvad der sker.
Curiosity burde være landet nu (7:14), men først kl. 7.31 når signalerne os her på Jorden. Alt hvad vi får information om nu er historie...
Man bruger en række simple signaler (heart-beat tones) fra sonden til at afgøre, hvor langt den er kommet i det forudprogrammerede forløb. Man sender ikke kommandoer til sonden lige nu, men sidder blot og lytter.
ustream link, direkte fra NASA JPL Mission Control: http://www.ustream.tv/channel-popup/nasajpl
Nu 675 km over Mars og 1.900 km til landingsstedet. Hastigheden er 20.100 km/t.
De næste 7 minutter bliver afgørende. Stadig signaler fra rumsonden.
17 kilometers højde, hastigheden er Mach 2.
Der er forbindelse til den og den har den rigtige kurs :)
Faldskærme ude
Marsatmosfæren har bremset rumsonden ned. 11-12 G under påvirkningen. Ca. 11 kilometers højde nu.
Radarmåleren er aktiveret. Bagskallen med faldskærmen er kastet bort
På vej ned under styring af landingsraketter.
Curiosity på vej ned.
Kom nu Curiosity!!!!!!!
Landet.
Den er landet! :)
Done.
NASA!!! Yeah!!!
De første billder fra Mars er ved at ankomme.
Det første billede fra Curiosity viser et af hjulene på Mars.
Godt gået NASA
wow
Godt gået.
-Eivind
Fanme godt arbejde! :)
Tillykke NASA!
Fantastisk bedrift -tillykke NASA!
Stort tillykke til NASA.😊
Se de første billeder overfor i artiklen.
Stort tillykke til NASA Jet Propulsion Laboratory
Vi kommer nok til at se til flere interessante billeder derfra når de aktiverer farvekameraet.
Er det bare mig, eller kunne starten af deres pressemeddelelse koges ned til: "USA is best"?
Er det bare mig, eller kunne starten af deres pressemeddelelse koges ned til: "USA is best"?
(Grr! Browser fuck-up!)
Jah, lidt patriotisme sikrer vel flere penge fra kongressen.
Haha... ja det havde jeg ikke lige tænkt over xD
(Syntes også det var mærkeligt at du bare citerede mig)
Kan du oplyse lidt om hvad vores (Danmark's) bidrag består af ?
Kom nu med nogle data! Ikke alt det der med, at "Vi er de bedste"...
Jeg blev vist også lidt patriotisk :)
Var det ikke rekord hurtigt, at støvet lagde sig?
Tyngdekraften på overfladen af Mars er ca. på 38% af Jordens.... http://en.wikipedia.org/wiki/Mars#Atmosphere
Var det ikke rekord hurtigt, at støvet lagde sig?
Den meget tynde atmosfære gør at der ikke er meget til at holde støvet oppe. I vacuum falder støvet med tyngde accelerationen.
Vi bygger bro med stærke vidensmedier, relevante events, nærværende netværk og Teknologiens Jobfinder, hvor vi forbinder kandidater og virksomheder.
Læs her om vores forskellige abonnementstyper
Med vores nyhedsbreve får du et fagligt overblik og adgang til levende debat mellem fagfolk.
Teknologiens Mediehus tilbyder en bred vifte af muligheder for annoncering over for ingeniører og it-professionelle.
Tech Relations leverer effektiv formidling af dit budskab til ingeniører og it-professionelle.
Danmarks største jobplatform for ingeniører, it-professionelle og tekniske specialister.
Kalvebod Brygge 33. 1560 København V
Adm. direktør
Christina Blaagaard Collignon
Chefredaktør
Trine Reitz Bjerregaard