Langsom start for national genomdatabase

Plus18. maj 2021 kl. 10:481
Langsom start for national genomdatabase
Illustration: Nationalt genomcenter.
Folketinget udskyder for anden gang en evaluering af loven om Nationalt Genom Center, fordi der endnu kun er lagret meget få helgenomsekventeringer i den nye nationale database. I år er det forventningen, at i alt 5.000 patienter vil få gavn af den nye infrastruktur til helgenomsekventering.
Artiklen er ældre end 30 dage

Det går langsomt med udviklingen af personlig medicin i Danmark, hvor diagnostik og behandling er individuelt tilpasset på baggrund af omfattende helgenomsekventeringer.

Nationalt Genom Center, der står for infrastrukturen bag udviklingen af personlig medicin i Danmark og skal indsamle og analysere 60.000 helgenomsekventeringer frem til 2024, har i 2020 indberettet 42 specifikke helgenomsekventeringer.

Gratis adgang i 30 dage

Tegn et gratis prøveabonnement og få adgang til alt PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, helt uden binding eller betalingsoplysninger.

Alternativt kan du købe et abonnement
remove_circle
Har du allerede et PLUS-abonnement eller klip?
close

Velkommen til PLUS

Da du er ved at tilmelde dig en gratis prøve beder vi dig hjælpe os med at gøre vores indhold mere relevant for dig, ved at vælge et eller flere emner der interesserer dig.

Vælg mindst et emne *
Du skal vælge en adgangskode til når du fremover skal logge ind på din brugerkonto.
visibility
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Ing.dk, Version2 og Radar
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
1 kommentar.  Hop til debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
1
18. maj 2021 kl. 22:32

Det kan ikke undre, når man i 25+ år har ignoreret hvordan man får udnyttelsegraden[1] i software op.

Det kunne være morsomt at vide, hvor langt man er nået.

[1] Unyttelsgraden defineres som udførte instruktioner divideret teoretisk mulige instruktioner.