Konsulenter: Brug lean til energibesparelser

12. februar 2011 kl. 13:005
Konsulenter: Brug lean til energibesparelser
Illustration: Polfoto.
Topstyring dur ikke, hvis virksomheden skal engagere medarbejderne i energispareprojekter. Hele organisationen skal involveres, og det er oplagt at bruge virksomhedens lean-organisation, råder eksperter.
Artiklen er ældre end 30 dage

'SLUK LYSET!' Hvor mange gange er det ikke blevet råbt efter husets teenagere uden resultat? Og det samme råb høres stadigt oftere ude i de danske industrivirksomheder, for flere af de store energiforbrugende industrier er energi nemlig blevet en økonomisk parameter af voksende betydning.

»Men hvis energibesparelserne skal blive en succes, skal ledelsen have fat i de medarbejdergrupper, som har størst indflydelse på brugen af energi,« siger Peter Maagøe Petersen, partner i konsulentvirksomheden Viegand & Maagøe.

»Mange virksomheder har allerede en lean- eller six sigma-organisation, og det er oplagt at bruge den til at finde de rigtige folk,« påpeger han.

Især inden for eksempelvis fødevare- og medicinalindustrien kan det ofte snyde, når man forsøger at finde de rigtige personer:

Artiklen fortsætter efter annoncen

»Det er nemlig ofte ikke ham, der går og passer de tekniske installationer, som kan se de store potentialer for energibesparelser. I stedet skal man langt hellere kigge på kvalitetsafdelingen. De har bedre mulighed for at vurdere, hvad der er muligt uden at gå på kompromis med produktionen,« siger Peter Maagøe Petersen.

Kun interesse hos hver femte

På et bryggeri skal der altid være energi nok. Sådan har det også været hos Carlsberg. Men nu er det slut, for lavt energibrug er blevet en konkurrenceparameter. Budgettet til el, vand og varme til aktiviteterne i Valby, Tåstrup og Fredericia ligger på 130 millioner kroner årligt, og derfor er der sat projekter i gang som både arbejder med tekniske løsninger og medarbejderinddragelse.

Et af målene er, at hver tappekolonne har tilknyttet en medarbejder med særlig interesse for at spare på energien. Derfor er energikonsulent Bjarne Pedersen også meget fokuseret på at vælge de rigtige personer:

»Vi ved fra undersøgelser, at det faktisk kun er 20 procent af befolkningen, som virkelig interesserer sig for energibesparelser. 40 procent taler bare om at de gerne vil gøre noget og resten er bare ligeglade. Nu har vi fundet ildsjælene hos Carlsberg, og er ved at efteruddanne dem, så de for eksempel kan være med til at regne på besparelser,« fortæller han.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Medarbejderne er repræsenteret på samtlige afdelinger såsom energicenter, bryghus, tapperier og lagre.

Gør det konkret

Også konsulenterne fra konsulenthuset KeepFokus peger på, at grundprincipperne fra lean er et godt udgangspunkt for at få medarbejderne med på energibesparelserne. Der skal udarbejdes konkrete målsætninger og informeres, for eksempel ved at sætte skærme op i nærmiljøet.

»Der skal oprettes en psykologisk kontrakt med medarbejderne,« siger Povl Nielsen, der er adm. direktør i KeepFokus.

En måde at gøre det på er at omforme de mange data, som indsamles, til letforståelige budskaber. For eksempel giver det ifølge Povl Nielsen ikke nogen mening at fortælle medarbejderne, hvor mange kWh der spares:

»Det skal regnes om til kroner og øre, der er noget, vi alle sammen kan forstå. Så kan vi også bruge samme enhed for vand, varme og el,« forklarer han.

Topdown-styring dur ikke

Ligesom andre lean-projekter er energibesparelser et løbende forbedringsprojekt, og Povl Nielsen har da også masser af eksempler på projekter, som er løbet ud i sandet. Pumper bliver alligevel ikke skiftet, og efter kort tid løber vandhanen igen, eller trykluften står og piber:

»Dér, hvor hele organisationen er involveret, og der er opsat konkrete og reelle målsætninger, dér går det ofte godt. Dér, hvor det er topdown-styret og med løftede pegefingre, går det som regel skidt,« siger Povl Nielsen.

Og så skal man ellers bruge alle de nye medier til information, for eksempel Facebook:

»Så kan kollegaerne trykke 'Synes godt om' til dit forslag,« siger Povl Nielsen.

5 kommentarer.  Hop til debatten

Fortsæt din læsning

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
5
9. marts 2011 kl. 13:26

at de medarbejdere der bliver udsat for Lean, ikke kan rydde den uduelige leder "op" som tror at Lean er løsningen på hans dårlige lederskab.

Det er et almindeligt trick at dårlige ledere tyr til omstruktureringer for at skjule deres mangler......for så gør de jo noget synligt for firmaet....at tåberne på gulvet ikke fatter perlerne er jo ret beset ikke deres problem..

Gode ledere har ikke brug for Lean, der er bare ikke ret mange af dem.

4
9. marts 2011 kl. 11:48

Er lean opbygget efter samme princip som ISO-XXXX, så det eneste der er sikret er den samme "kvalitet" hver gang?

Lean er ikke nødvendigvis opbygget som ISO.

Hvor ISO i højere grad ligger vægt på kontrol af kontrol systemerne, sådan at kvaliteten holdes, lægges der ikke nødvendigvis vægt på fjernelsen af spild i arbejdsprocesserne, som er et stærkt konkurrenceparameter.

Lean handler i højere grad om en selvforbedrende kultur, hvor spild udrydes gennem medarbedjernes indsigt i arbejdsprocesserne.

3
14. februar 2011 kl. 15:04

Mon ikke "konsulenten" skulle starte med at få termerne rigtig?

En elbesparelse behøver ikke nødvendigvis også være en energibesparelse, og hvis målet er en CO2-reduktion kan det gå helt galt.

Er lean opbygget efter samme princip som ISO-XXXX, så det eneste der er sikret er den samme "kvalitet" hver gang?

2
14. februar 2011 kl. 14:43

Hvis halvgjort arbejde lever op til de krævede specifikationer, er det jo ikke halvfærdigt. Ingen tvivl om at et godt stykke arbejde er prisværdigt, men hvis maskinen skal stå og arbejde mens medarbejderen bruger ekstra arbejdstid på lige at finpudse og øge kvaliteten til et niveau over det forventelige, så begynder vi at miste fokus og konkurrenceevne. Så kan jeg godt forstå at produktionen forsvinder til de hurtige asiater. Det er min vurdering at kunden oftest vil vælge det billigste produkt, som lever op til deres kravspecifikationer - ellers forsvinder idéen med at opstille kravspecifikationer.

Og den sparede tid, den kan bruges på at producere endnu mere eller forsøge at optimere produktionsforholdene/arbejdsvilkårene. Lean fokuserer arbejdsindsatsen omkring det der giver værdi, først og fremmest for kunden, men i sidste ende også for medarbejderne - en krone sparet er en krone tjent (bonus/løn).

Jeg elsker lean!

Venlig hilsen Morten Rasmussen

1
12. februar 2011 kl. 22:16

Jeg kender såmænd flere kolleger der har anvendt lean i årevis:

Udfør aldrig mere arbejde end hvad der er absalut nødvendigt. Hvis halvgjort arbejde kan accepteres, er der ingen grund til at bruge ekstra tid på at gøre et godt arbejde.

Den sparede tid kan man bruge på f.eks facebook eller på kabalespillet på computeren.

Jeg bryder mig ikke om lean.

Venlig hilsen Gerda Vilholm