
Danmarks vindmølle- og power-to-x-pionér, Poul la Cour kom i centrum, da Folketinget i forrige uge førstebehandlede regeringens lovforslag om projektering og anlæg af en energiø i Nordsøen.
Det var klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S), der lagde ud med at fremhæve la Cours bedrifter inden for vindmøller og elektrolyse i sin tale, netop fordi det bl.a. er dem, man står på skuldrene af, når vindmøllestrømmen skal omdannes til brint på de kommende energiøer.
Den greb den radikale ordfører, Rasmus Helveg Petersen, straks og foreslog at opkalde øen i Nordsøen efter Poul la Cour: »... den her vindmøllepionær, der var højskolemand og virkelig prøvede at lægge sig i selen for at opfinde en ny bæredygtig energiform parallelt med højskolebevægelsens opståen«.
»Det indgår i overvejelserne,« forsikrede Dan Jørgensen og funderede over, om Poul la Cour mon var radikal, eller om det var, før Det Radikale Venstre blev stiftet (det var et årti før, red.). Men »i ånden« var han i hvert fald velkommen hos De Radikale, svarede Rasmus Helveg.
Nå, men alt dette blot for at opfordre ing.s læsere til at bistå Dan med andre oplagte navne til energiøen.
Hvem fortjener ellers at få den opkaldt efter sig, og hvad kunne man ellers kalde sådan en energiø? Send dit forslag til bagsiden@ing.dk, eller skriv det i kommentarfeltet under artiklen.
Vi samler op på forslagene på Ingeniørens bagside og sender dem naturligvis videre til Dan Jørgensen til inspiration.
- emailE-mail
- linkKopier link

Fortsæt din læsning
- Sortér efter chevron_right
- Trådet debat
Hvor mange miljø belastende ressourcer, beton, CO2 og partikler, skal der bruges for at bygge en sådan ø ?
Hvordan med fyldmaterialet.
Hvor kommer det fra ?
Er det bæredygtigt at fremskaffe dette ?
Hvilken skade forvolder øen på på det lokale hav miljø? Ingen hvis vi bestiller opgavn hos de "rigtige"......... Som f.eks oversete sten rev ved Femern forbindelsen
Dertil:
Er havbunden i området egenligt egnet til opførsel af en sådan ø ?
Vil den synke med tiden ?
Hvor mange ressourcer skal der løbende bruges til kystsikring ?
fordi
) Fravær af angloamerikansk smartness og noget så dansk
) Har en gist af nisse-travlhed over sig
) Vi har alle prøvet det: at få stød eller opleve en kortslutning .. med lidt god vilje, noget der lige brænder af.
vi ender med så meget strøm, som ikke kan holde frekvensen på de 50 Hz, med sol og vind som fast kilde.</p>
<p>Er det noget du evner at forklare, Jørgen?
@John Johansen prøv at læse denne artikel, hvor de komplicerede problemstillinger bliver forklaret.
På min lysegrønne ø, vil jeg leve og så dø, ganske langsomt, suksomsive pø om pø
:-)
Fungerer på mange sprog og refererer til placeringen.
Naturligvis Thor
Som evner at kontrollere vind og vejr.
Men Thorø findes allerede... (lidt forvirring om det er med eller uden h)
... vi mangler stadig Fastalavnsøen
De tidlige illustrationer var i hvert fald meget overbevisende med egen airstrip, marina og bounty-stemning. What's not to like?
Det er mit indtryk at den tvivlsomme ide med PtX fremstilling lokalt på øerne er nedtonet noget i salgstalerne.
Ideen er Power-to-X, med et tab på 70 %. Der må blive en enorm varmeudvikling.
Kan vi også få det bøjet korrekt? :-)Percuniumdefenestration
Percuniumdefenestration
Så skal det da være Henriks ø
Hvad med New Jutland :-)
Samme videnskabelige klarsyn
Navne som også er gangbare i de øvrige lande, som skal tilkobles.
Ohmø, må være et kompromis som både tilhængere og modstandere kan enes om. :-)
Jeg tror dit forslag vil møde stor modstand ?
Ohmø, må være et kompromis som både tilhængere og modstandere kan enes om. :-)
Forførisk, yndefuld, lumsk. ?
Se https://da.m.wikipedia.org/wiki/Pandoras_%C3%A6ske for noget sammenligneligt ?
Sukkerholm - giver sig selv!
Hvis den ø overhovedet skal give mening, så må svaret være Yø?
til mit logiske forslag i #11
Forkortet til E621
til mit logiske forslag i #11 - og forventer selvfølgelig, at ing.dk går videre med netop det til Dan Jørgensen ?
God søndag
Energy web Wind web island Leg selv videre
Den skal da hedde Thor Island. Thor er gud for vind og vejr. Han kan med Mjølner lave lyn - dvs. el.
Doggerland Power Station
Hvad med Doggerø?
Det vil også redde dagen for de af vores engelsktalende venner, der før i tiden fik et billigt grin når de blev konfronteret med DONG energi ??
Øen kunne f.eks. hedde:
Doggerland Power Station
Eller dette:
Mammoth Power Island
(der har jo for flere tusinde år siden levet Mammutter på dette sted)
Gigabytteland, opkaldt efter ... :-)
"Watt Island". Eller på dansk :"Wattø", eller "Wattholm" ... men det lyder nok for "vattet" :-)
hvorfor ikke Vindholm? :)
En Vind-Vind situation . . .
Så kan den vel blive sponsoreret 99,7%
Fordi øen ligger modsat "Anholt"
(i forhold til Jylland)
Så er det jo godt vi har genier som dig, til at fortælle Energinet noget om frekvensstyring, for det kan de da umuligt have hørt om.Da vi ender med så meget strøm, som ikke kan holde frekvensen på de 50 Hz, med sol og vind som fast kilde.
Telefonnummeret er 70 10 22 44.
Er det noget du evner at forklare, Jørgen?vi ender med så meget strøm, som ikke kan holde frekvensen på de 50 Hz, med sol og vind som fast kilde.
Håbløshedens ø
Da vi ender med så meget strøm, som ikke kan holde frekvensen på de 50 Hz, med sol og vind som fast kilde.
Det er på tide, at Danmarks mest undervurderede videnskabskvinde m/k, Inge Lehmann, bliver hædret. Hun opdagede, at jordens kerne er fast, og med øen får vindmølleudviklingen fast grund under fødderne :-)
Så Thors Ø ?Navnet er optaget af en vindmøllepark
Måske IC4 projekt øen :-)
Håber på et, IC3 projekt som kom til at virke i virkeligheden :-)
Hvor når kommer øen?
er det bare bla bla bla?
Luftkastellet ;-)
Skatteøen eller Cayman Island
Spild af gode skattekroner...
Rungholtø? I erindring om truslen fra havstigninger.
Elholm eller kraftholm
den rigtige vestegnen
Så skulle det vel retteligt være Blæstegnen (hvis Tessa ellers er med på den ide).
Vækker unægteligt minder om den gamle jyske sætning:
A æ u å æ ø i æ å æ a ?
Måske Ørsted - efter den navnkundige H.C Ørsted....