Karrierespring anno 1845: Ingeniøren, der rejste ud med en dampmaskine og vendte hjem som en dna-prøve

Plus27. juni 2021 kl. 12:00
Karrierespring anno 1845: Ingeniøren, der rejste ud med en dampmaskine og vendte hjem som en dna-prøve
Bloggen Visions of the North kan klart anbefales, hvis man vil vide mere om de tekniske detaljer i Franklin­ekspeditionen. Her kan man dykke ned i et kaninhul af illustrationer om retrofitting af et tremastet sejlskib med hhv. en 0-4-2 Planet-maskine med udvendige cylindre versus en 2-2-2 Archimedes-maskine med indvendige. Illustration: Ingeniøren.
Som en engelsk ‘Ulykke-Per’ forlod John Gregory i 1845 et job som maskiningeniør på en dampmaskinefabrik i London – midt i det vilde jernbaneboom. Han efterlod kone og syv børn i Lambeth for at sejle ud med flåden på den uheldssvangre Franklin-ekspedition. Han kom aldrig hjem igen.
Artiklen er ældre end 30 dage

I 1845 var John Gregory godt 40 år og egentlig for gammel til flåden. Han var helt uden erfa­ring som sømand og soldat, men hans arbejde med dampmaskiner gav ham hyre som maskinmester på HMS Erebus, et af de to flådeskibe, der nylig var udstyret med dampmaskiner til en Arktis-ekspedition under ledelse af John Franklin.

Gratis adgang i 30 dage

Tegn et gratis prøveabonnement og få adgang til alt PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, helt uden binding eller betalingsoplysninger.

Alternativt kan du købe et abonnement
remove_circle
Har du allerede et PLUS-abonnement eller klip?
close

Velkommen til PLUS

Da du er ved at tilmelde dig en gratis prøve beder vi dig hjælpe os med at gøre vores indhold mere relevant for dig, ved at vælge et eller flere emner der interesserer dig.

Vælg mindst et emne *
Du skal vælge en adgangskode til når du fremover skal logge ind på din brugerkonto.
visibility
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Ing.dk, Version2 og Radar
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger