Rusland sendte i nat tre astronauter op til rumstationen fra Baikonur-rumcenteret i Kasakhstan. I anledning af, at det på næste tirsdag er 50 år siden, at Jurij Gagarin blev sendt ud i rummet som det første menneske, var Soyuz-fartøjet blevet døbt Gagarin.
Opsendelsen af de tre astronauter var blevet udsat fra slutningen af marts måned på grund at tekniske problemer med Soyuz-fartøjets systemer. Problemerne med Kvant-V kommunikationssystemet er nu blevet løst.
Soyuz-TMA21-fartøjet medbragte rumstationens 27. besætning, bestående af Alexander Samokutyaev, Andrei Borisenko og Nasas Ron Garan.
Opsendelsen af Soyuz-TMA21 forløb uden problemer, og otte minutter og 45 sekunder efter starten var astronauterne i kredsløb om jorden, hvorefter fartøjets solpaneler og antenner blev foldet ud.
Som det har været tradition for næsten alle bemandede Soyuz-opsendelser siden 1969, så de tre astronauter den gamle russiske film 'White Sun of the Desert' aftenen inden opsendelsen. Soyuz-raketten havde desuden på siden malet et portræt af Jurij Gagarin.
Ifølge russisk tv medbringer astronauterne en båndoptagelse af Gagarins kommunikation med chefdesigner Sergei Korolev på Jorden under sin flyvning, samt et ikon fra patriarken fra den russisk ortodokse kirke. Det halve århundredes jubilæum for bemandet rumfart havde gjort russerne ekstra nervøse, så under opsendelsen blev luftrummet omkring opsendelsesrampen beskyttet af otte fly og 12 helikoptere.
I de kommende to dage vil Soyuz-fartøjet indhente rumstationen og forventes at blive tilkoblet torsdag kl. 01.18 dansk tid. Tilkoblingen vil foregå til det russiske Poisk-model. De tre astronauter skal tilbringe de næste seks måneder i rummet og i den næste måned gøre de tre nuværende astronauter på rumstationen Paolo Nespoli, Cady Coleman og Dmitry Kondratyev selskab på rumstationen.
Du kan personalisere job så de bedre matcher dine skills og karriereønsker.
Log ind og opdater din profil for at se personaliserede job.
Vi bygger bro med stærke vidensmedier, relevante events, nærværende netværk og Teknologiens Jobfinder, hvor vi forbinder kandidater og virksomheder.
Læs her om vores forskellige abonnementstyper
Med vores nyhedsbreve får du et fagligt overblik og adgang til levende debat mellem fagfolk.
Teknologiens Mediehus tilbyder en bred vifte af muligheder for annoncering over for ingeniører og it-professionelle.
Tech Relations leverer effektiv formidling af dit budskab til ingeniører og it-professionelle.
Danmarks største jobplatform for ingeniører, it-professionelle og tekniske specialister.
Kalvebod Brygge 33. 1560 København V
Adm. direktør
Christina Blaagaard Collignon
Chefredaktør
Trine Reitz Bjerregaard
Fimen er sovjetisk og hedder Ørkenens hvide sol/Beloe solntse pustyni (Белое солнце пустыни). En engelsk titel giver simpelt hen ikke mening.
... desto mindre korrekt anført. Oversætter man din kodede tekst (kyrilliske bogstaver) til engelsk, og derefter til dansk ... så er man i mål ... hvis det så ellers giver mening af oversætte til dansk.
Filmen kan findes på YouTube - men jeg kan ikke russisk ...
Hvorfor skulle det ikke give mening at oversætte til dansk? En engelsk tiltel på en sovjetisk film giver i hvert fald slet ikke mening.