Ilt-maskine på Mars virker: 'Vi er klar til en fabrik på den røde planet'

Plus1. september 2022 kl. 06:054
Ilt-maskine på Mars virker: 'Vi er klar til en fabrik på den røde planet'
Moxie-eksperimentet blev pakket omhyggeligt ned i Perseverance-roveren tilbage i 2020 og står nu på Mars og laver ilt ud af atmosfæren på planeten. Illustration: NASA/JPL-Caltech.
En mission til Mars har brug for mindst 34 ton ilt til raket og astronauter. Nu viser ilt-maskinen MOXIE ombord på Perseverance, at teknologien måske også kan give jordboerne et pusterum.
Artiklen er ældre end 30 dage

Hvis vi nogensinde skal sende mennesker til Mars, så vil det være en meget stor fordel - måske ligefrem nødvendigt - at vi kan producere ilt derude.

En længere bemandet mission vil nemlig være nødt til at tilbringe omkring 18 måneder på planeten for at vente på, at Jorden og Mars igen er i en position, så hjemrejsen er mulig.

I den tid skal astronauterne bruge ilt. Meget ilt. Men det skal raketten hjem også. Faktisk endnu mere.

close
Gratis adgang i 30 dage
Tegn et gratis prøveabonnement og få adgang til alt PLUS-indhold på Version2 og Ingeniøren, helt uden binding eller betalingsoplysninger.

Alternativt kan du købe et abonnement.
remove_circle
remove_circle
Har du allerede et PLUS-abonnement eller klip?
Tak !
Vi har sendt en kvitteringsmail til .
Du bliver viderestillet til artiklen om få sekunder.
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Version2 og Ingeniøren
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Version2 og Ingeniøren, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
4 kommentarer.  Hop til debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
4
1. september 2022 kl. 11:39

Skønt at læse dit indlæg, da jeg netop ikke fik plads til Mortens bemærkninger om, at netop Topsøe bruger teknologien.

3
1. september 2022 kl. 09:12

Disclaimer: Ansat på Topsøe.

Konceptet er en rum-version af solid oxide electrolysis, SOEC. Det er allerede kommercielt tilgængeligt dog er det på jorden CO'en og ikke ilten man er interesseret i at få fat på:https://www.topsoe.com/processes/carbon-monoxide

Derudover udgør SOEC en af flere mulige elektrolyseteknologier (af H2O og/eller CO2) der udgør basis for PtX og der bliver udviklet voldsomt på det ligesom flere aktører er på vej med masseproduktion af udstyr:https://www.herning.dk/nyheder/2022/kaempefabrik-paa-vej-i-herning/

Så mon ikke MOXIE over tid vil kunne lukrere på at bedre, lettere, billigere stakke vil blive kommercielt tilgængelige?

Om SOEC bliver brugt til CO2-fangst er lidt et spørgsmål om definition. Hvis man mener fjernelse af CO2 fra luften til deponering er det nok skudt forbi. Det vil nok mere handle om at man f.eks, får konverteret den ret høje andel af CO2 i biogas eller røggas til f.eks. CH4 der kan bruges til fremstilling af værdifuldt brændstof og andre kemikalier. https://www.ea-energianalyse.dk/da/publikationer/1110-biogas-soec-electrochemical-upgrading-og-biogas-to-pipeline-quality-by-means-of-seoc-electrolysis/

1
1. september 2022 kl. 08:45

Man taler meget om vigtigheden af vand på månen så man bl.a. kan lave ilt til de mennesker der skal opholde sig der. Men hvis seks astronauter kan klare sig 18 måneder på Mars med 3 ton ilt, er det måske billigere at sende ilten derop.

Apollo 17 landede 5,5 ton på månen, og hvis ilten kan opbevares koldt eller som boil-off vil tankene sikkert ikke veje for stor en del af nyttelasten.