Fordøjelsesprocessen starter vel egentlig allerede i munden, hvor der bl.a. sker (så vidt jeg ved) nedbrydning af stivelse vha. et enzym.
Fordøjelsesprocessen starter vel egentlig allerede i munden, hvor der bl.a. sker (så vidt jeg ved) nedbrydning af stivelse vha. et enzym.
Hej Claus. Det er korrekt. Af praktiske grunde startede vi grafikken ved mavesækken, men jeg kunne selvfølgelig godt lige have nævnt, at fordøjelsen allerede sætter i gang, når vi ser og lugter maden. Så kommer spyttet springende i munden og gør klar til den første nedbrydning med sine enzymer + tænderne selvfølgelig hjælper til med knusningen og gør maden klar til mavesækken. Bh. Mie, ing.dk
"bakterier, som hjælper dig med at tygge maden". Omsætte eller fordøje er nok bedre end tygge.
"mavesækken, hvor maden bliver slynget rundt og knust til små partikler". Æltet er bedre end slynget, og tværet ud er bedre end knust, og så bliver der tilsat mavesyre.
Mærkeligt med alle de thumbs down.
For nu at underbygge: "Mavesækkens muskulatur hjælper med at “blende” maden, eller rettere ælter indholdet. Alt maden bliver blandet og der bliver tilført mavesaft. Mavesaften er stærkt syrlig, hvilket hjælper med at nedbryde maden."
Vi bygger bro med stærke vidensmedier, relevante events, nærværende netværk og Teknologiens Jobfinder, hvor vi forbinder kandidater og virksomheder.
Læs her om vores forskellige abonnementstyper
Med vores nyhedsbreve får du et fagligt overblik og adgang til levende debat mellem fagfolk.
Teknologiens Mediehus tilbyder en bred vifte af muligheder for annoncering over for ingeniører og it-professionelle.
Tech Relations leverer effektiv formidling af dit budskab til ingeniører og it-professionelle.
Danmarks største jobplatform for ingeniører, it-professionelle og tekniske specialister.
Kalvebod Brygge 33. 1560 København V
Adm. direktør
Christina Blaagaard Collignon
Chefredaktør
Trine Reitz Bjerregaard