Formand for IDA om ny studiepladsaftale: 'Som at spille uafgjort'
STEM-uddannelserne slipper for nedskæringer, men ifølge IDA-formand skal der mere end en nulsumsløsning til.
person
Artiklen er ældre end 30 dage
person
Mens humanistiske og samfundsfaglige fakulteter på danske universiteter igen har måttet nedlukke en større andel af deres studiepladser ned (link), er STEM-uddannelserne i høj grad gået fri for ragekniven i
PLUS-abonnement
IDA-adgang
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Ing.dk, Version2 og Radar
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
2 kommentarer. Hop til debatten
DelUdskriv
- emailE-mail
- linkKopier link

Fortsæt din læsning
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
- Sortér efter chevron_right
- Trådet debat
2
23. marts 2022 kl. 13:29
Nu er artiklen jo ikke et interview med formanden, men en videreformidling af en pressemeddelelse som IDA har lagt ud. Det er sjældent man stiller kritiske spørgsmål når man ikke taler med personen, men udelukkende referere til den skrevne pressemeddelelse
1
22. marts 2022 kl. 23:00
Når et nyhedsmedie, delvist finansieret af en organisation, refererer organisationens formand, kan man så forvente at der stilles kritiske spørgsmål til det refererede?
En sample, nemlig denne artikel, siger nej.