Et net af ultratynde kulfibertråde i spil som afløser for betonkrævende armering

Plus6. marts 2022 kl. 12:00
Et net af ultratynde kulfibertråde i spil som afløser for betonkrævende armering
The Cube i Dresden er under opførelse som den første bygning i kulfiberarmeret beton. Illustration: Carbon Concrete Composite .
Et armeringsmateriale, der ikke kræver tykke lag af ­beton som rustbeskyttelse, vil kraftigt reducere byggeriets CO2-udledning. Kul­fiber er et godt, men udfordrende bud.
Artiklen er ældre end 30 dage

Med seks til otte procent af verdens samlede CO2-­udledning er beton- og cementindustrien blandt de mest belastende, når det kommer til udledning af drivhusgasser.

Derfor forskes der rundt omkring i verden i metoder, der kan reducere CO2-udslippet fra industrien ved at reducere mængden af cement, som kræves i den endelige konstruktion.

En gren af denne forskning handler om at ændre måden, hvorpå man armerer betonelementerne. Her har det længe været normen, at betonen støbes omkring et gitter af stål, der forstærker betonelementerne.

Gratis adgang i 30 dage

Tegn et gratis prøveabonnement og få adgang til alt PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, helt uden binding eller betalingsoplysninger.

Alternativt kan du købe et abonnement
remove_circle
Har du allerede et PLUS-abonnement eller klip?
close

Velkommen til PLUS

Da du er ved at tilmelde dig en gratis prøve beder vi dig hjælpe os med at gøre vores indhold mere relevant for dig, ved at vælge et eller flere emner der interesserer dig.

Vælg mindst et emne *
Du skal vælge en adgangskode til når du fremover skal logge ind på din brugerkonto.
visibility
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Ing.dk, Version2 og Radar
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger