Det er da både smart og ingeniørmæssigt spændende, med stempler og ventiler. Ekspanderende gasser og opsamling af vædsker. Enhver maskiningeniør vil gnide sig i hænderne ved tanken om at arbejde på en sådan motor, men det er IKKE fremtidens motor.
Elektriske motore, til fremdrif, er løsningen. Om motoren så skal integreres i hjulet, eller i karosseriet er så et spørgsmål om uaffjedret vægt, aksler og kardanled, ophæng og dæmpning.
Hvor strømmen til motoren så skal komme fra er den store tekniske og især politiske udfordring. Batterier, brændselsceller, solceller, hamsterhjul eller vindmøller. Skal strømmen flyttes med, og det er jo bydende nødvendigt, så skal den flyttes i et eller andet medie.
Batterier er tunge, dyre og miljømæssigt tvivlsomme, men giver frie designmuligheder.
Brændselceller er dyre, tunge og "brændstof" afhængige, og valget af brændstof er vitalt for deres miljø kvalitet!
Der er masser af muligheder, men "Nitrogen motoren" er ikke en af dem!