"videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) forventes inden for den nærmeste fremtid at komme med et udspil på området"
Hvis danske forskere skal tvinges til at publicere andre steder end i anerkendte videnskabelige tidsskrifter, skulle man måske have sparet de mange ressourcer (primært forskernes tid), der er brugt på at rangordne tusindvis af tidsskrifter. Formålet med denne ragnordning af tidsskrifter var at kunne måle og veje forskningens kvalitet og derefter omfordele forskningmidlerne. Hvordan mon ministeren vil måle og veje forskerne fremover?
"Når danske forskere har behov for at læse en forskningsartikel baseret på forskning, som det danske samfund har betalt for at få udført, må de i stor udstrækning hive kreditkortet frem og betale mellem 10 og 35 dollar – eller tegne tidsskriftsabonnementer for langt større beløb."
Medmindre størstedelen af forskerne i andre lande også boycotter de fine og dyre tidsskrifter, skal danske biblioteker abonnere på dem alligevel. Eller tror politikerne, at danske forskere kan nøjes med at læse videnskabelige artikler, som skrives af danskere?