Dansk milliardlån til vandkraft: Nu bliver Grønlands forsyning 90 procent grøn
Det grønlandske selvstyre har fået en håndsrækning fra Danmark til at finansiere to vandkraftprojekter. Det er en udbygning af energiproduktionen, der vil hæve andelen af vedvarende energi i den offentlige forsyning fra 70 til 90 procent.
- emailE-mail
- linkKopier link

Fortsæt din læsning
- Sortér efter chevron_right
- Trådet debat
I Grønland må man gerne bygge nye vandkraftværker, men i Danmark kan man ikke skaffe penge til en ny generator og nye tilladelser til et eksisterende vandkraftværk. <a href="https://dagbladet-holstebro-struer.dk/arti..">https://dagbladet-holsteb…;.
...blandt andet fordi den absolut minimale elproduktion og medfølgende driftsøkonomi man kan opnå på et dansk vandkraftværk slet ikke står mål med den naturødelæggelse der følger med produktionsformen.
Som der står i dit link, producerer en enkelt landvindmølle over seks gange så meget strøm som vandkraftværket i Holstebro gjorde. Samtidig har vandkraftsøen stor negativ betydning for Storåens dyreliv, og medvirker ligesom øvrige europæiske vandkraftværker til den tilbagegang i bestandene af vandrefisk som ål, laks og havørred der har fundet sted på tværs af kontinentet. Derfor er det mest fornuftigt at bygge vandkraftværker på steder hvor de har bedre produktionsforhold (større fald og større vandvolumen) end i Danmark og hvor fiskebestandende ikke er lige så ødelagte som i Europa. Derfor er vandkraft mere fornuftigt at anvende på Grønland.
I Grønland må man gerne bygge nye vandkraftværker, men i Danmark kan man ikke skaffe penge til en ny generator og nye tilladelser til et eksisterende vandkraftværk. https://dagbladet-holstebro-struer.dk/artikel/mens-elpriserne-sl%C3%A5r-gnister-hvorfor-gen%C3%A5bner-vi-ikke-vandkraftv%C3%A6rket
Ja i følge Borgen har man et standpunkt til man tager et nyt. Det gælder så også i det virkelige liv. ??
Så grønlands politikere har besluttet at bygge i kabler i en beskyttet naturområde, på trods af alternativer og har besluttet at ødelægge flere større områder ved at opdæmme søer til hydroelektrisk produktion.
Var det ikke kun et par måneder siden de vandt valget på et nej tak til minedrift fordi det ødelægger naturen?