Dansk industri sakker bagud i robotbrug - de er for besværlige at sætte op

Plus15. november 2021 kl. 12:56
Dansk industri sakker bagud i robotbrug - de er for besværlige at sætte op
Illustration: DIRA - Dansk Robot Netværk.
Mens andre lande har skruet op for brugen af robotter, har danske industrivirksomheder købt færre af dem under corona-krisen.
Artiklen er ældre end 30 dage

I 2020 blev der installeret færre robotter i Danmark end året før. Samtidig glider danskerne ned ad listen i forhold til konkurrerende lande, når det gælder udnyttelse af robotter. Det viser nye tal fra International Federation of Robotics(IFR).

I Danmark er salget af nyinstallerede robotter faldet med 11 procent. Hvor der i 2019 blev installeret 772 robotter i industrien, var antallet i 2020 kun 690.

close
Gratis adgang i 30 dage
Tegn et gratis prøveabonnement og få adgang til alt PLUS-indhold på Version2 og Ingeniøren, helt uden binding eller betalingsoplysninger.

Alternativt kan du købe et abonnement.
remove_circle
remove_circle
Har du allerede et PLUS-abonnement eller klip?
Tak !
Vi har sendt en kvitteringsmail til .
Du bliver viderestillet til artiklen om få sekunder.
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Version2 og Ingeniøren
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Version2 og Ingeniøren, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger