Derfor ønsker flere virksomheder, at det offentlige bliver bedre til at tage nogle risici.
Det er ikke det offentliges opgave at drive private virksomheder eller blande sig i konkurrencen med risiko for tab. Det kaldes privatisering.
»Hvis du står som udenlandsk køber, vil du gerne se teknologien i funktion. Uanset, hvilken teknologi, det er. Mange er først interesseret, når de kan se, at det virker i full scale,« siger administrerende direktør i Copenhagen Capacity, Steen Donner.
Det er jo kedeligt, at de ikke har råd til at handle med deres egen vare. Måske skulle de have ventet, til de havde.
Han mener ikke, at det offentlige skal kaste sig ud i vildt risikable investeringer, men nævner for eksempel Københavns Kommunes beslutning om kun at købe elbiler fra 2011 som noget, der kan sparke en konkret cleantech i gang i Danmark.
Et strålende eksempel på, at det offentlige smider skattekroner ud ad vinduet som støtte til private firmaer. I en artikel andetsteds her på serveren angives prisen for disse el-biler at være meget større en prisen på et konventionelt benzindrevet køretøj.