

Med de aktuelle brændstofpriser giver god mening, at der afregnes med den allerhøjeste præcision. Alligevel var det med en vis forbløffelse, at Michael Fahlgren læste sin opgørelse fra Circle K, der lød på 200,17999999999998 liter benzin.
Illustration: Michael Fahlgren.
»Som efterhånden aldrende ingeniør må jeg ærligt indrømme, at jeg ligger næsegrus af beundring for deres målepræcision. Hvor mange brøkdele af en dråbe mon denne repræsenterer,« skriver han til Bagsiden.
Som bekendt er det de små marginaler, der tæller, og nu venter vi spændt på at få 14 decimaler på benzinstanderne også.
Illustration: Ingeniøren.
- emailE-mail
- linkKopier link

Fortsæt din læsning
- Sortér efter chevron_right
- Trådet debat
Med den nøjagtighed må det også være relevant at spørge om hvor måleren sidder og ved hvilken temperatur at resultatet er angivet ved... Er det den mængde der er hentet op af den underjordiske tank? Eller er det den mængde der er løbet ud af benzinstanderens tud?
Måske CirkleK i fremtiden hellere skal angive hvor mange mol brændstof der er leveret, da et litermål er forholdsvist unøjagtig ud fra den nøjagtighed de åbenlyst ønsker :)
Måske CirkleK i fremtiden hellere skal angive hvor mange mol brændstof der er leveret, da et litermål er forholdsvist unøjagtig ud fra den nøjagtighed de åbenlyst ønsker :)
Det bliver også svært, da benzin ikke har en veldefineret molmasse. Circle K er pressede her :)
Hvis nu jeg skal være pernittengryn - og det er vel meget rimeligt lige netop med denne artikel - er jeg spændt på hvornår journalister gennemskuer at marginaler ALTID er små... ;)
at marginaler ALTID er små... ;)
Bortset fra at randbemærkninger (marginaler) kan være ret brede, bredere end selve teksten i nogle tilfælde.
Endnu en programmør lærer at man ikke skal bruge flydende komma til valuta...
Endnu en programmør lærer at man ikke skal bruge flydende komma til valuta...
... eller tid for den sags skyld.
Endnu en programmør lærer at man ikke skal bruge flydende komma til valuta... ... eller tid for den sags skyld Har han heller ikke gjort , det er liter=Volumen !!