Det er vel ikke nødvendigt at gå via Ascii? Bogstavet A kan vel ligeså godt kodes som 1, som med 65?
Faldskærmen, der bragte Perseverance til sikker landing på Mars, indeholdt, som sikkert nu de fleste ved, en skjult besked. Men at ikke alle har forstået princippet, vidner DR’s forklaring om:
»De små firkanter i faldskærmen repræsenterer hver især et ettal eller et nul – en efterligning af binær computerkode. I koden på faldskærmen repræsenterede de orange og hvide felter bogstaver i alfabetet. To felter betød for eksempel ‘b’, mens fem felter betød ‘e’«.
Hmm, mon dog. Det er vist en form for binær volapyk.
Næh, fidusen består i at læse indefra og ud i grupper af ti begyndende med sekvensen 0000000100, som er 4 i binær notation. Hertil lægges 64, det giver 68, som er ASCII-koden for D. Næste sekvens er 0000000001 som bliver til A efter samme princip, osv.
Afslutningen af et ord markeres med ettaller efter hinanden, og man springer ud til næste ring. Den yderste ring angiver GPS-koordinaterne for et område ved indgangen til besøgscentret ved Nasas Jet Propulsion Laboratory.
‘Dare Mighty Things’ skulle efter sigende være Perseverance-holdets motto.
Det er vel ikke nødvendigt at gå via Ascii? Bogstavet A kan vel ligeså godt kodes som 1, som med 65?
Det er vel ikke nødvendigt at gå via Ascii? Bogstavet A kan vel ligeså godt kodes som 1, som med 65?
Der er også tal i koden (JPL's geografiske placering), så ASCII er klart det mest logiske valg.
Overskriften er for engangs skyld næsten dækkende.
Denne artikel er mere forkert end den på DR. Der bruges slet ikke ASCII i koden. Bogstaver er simpelt hen 1=A, 2=B osv. Tal er kodet i noget meget nærliggende når der nu bruges binære tal, nemlig som binære tal!
Der er nogle gode beskrivelser derude af decodningen, hvis man graver lidt dybere end øverste link på google.
ASCII er klart det mest logiske valg
Det kunne de have valgt, men det gjorde de ikke. Tallene i koordinaterne repræsenteres direkte, bogstaverne efter en simpel nøgle fra 1-26. ASCII indgår ikke på nogen måde ud over i JR's hoved
Ingen grund til at skyde på JR. Hans artikler er altid fremragende, og det her er en meget lille ting.
Enig, men lige her har han grebet ASCII ud af den blå luft
Vi bygger bro med stærke vidensmedier, relevante events, nærværende netværk og Teknologiens Jobfinder, hvor vi forbinder kandidater og virksomheder.
Læs her om vores forskellige abonnementstyper
Med vores nyhedsbreve får du et fagligt overblik og adgang til levende debat mellem fagfolk.
Teknologiens Mediehus tilbyder en bred vifte af muligheder for annoncering over for ingeniører og it-professionelle.
Tech Relations leverer effektiv formidling af dit budskab til ingeniører og it-professionelle.
Danmarks største jobplatform for ingeniører, it-professionelle og tekniske specialister.
Kalvebod Brygge 33. 1560 København V
Adm. direktør
Christina Blaagaard Collignon
Chefredaktør
Trine Reitz Bjerregaard