Som enkelte af jer nok husker, efterlod vi lidt nødtvungent et halvåbent spørgsmål om, hvorvidt en spøjs mekanisme, hvis funktion var efterlyst af Alexander Bundgaard tilbage i nr. 23 (7. juni), mon var en transportabel spiddrejer eller beregnet til rebslagning.
De to funktioner er jo ret så uforenelige, men dengang måske lige sandsynlige. I sommerferien har en anden læser, Knud Sloth, hvis efternavn åbenbart forpligter, imidlertid været på rundvisning på Selsø slot, og her så han en lignende gammel mekanisme i slottets køkken i kælderen, hvor den fungerede som spiddrejer.
Knud Sloths fine billeder viser, hvordan den fungerer, og mekanikken ligner jo den, vi kender.
Men tilbage er naturligvis det mysterium, at Alexanders mekanisme tydeligvis er mobil med aftagelige ben ...
Nå, men tak for billederne, vi kommer jo nok ikke løsningen på gåden meget nærmere.
/Lynch
Vi bygger bro med stærke vidensmedier, relevante events, nærværende netværk og Teknologiens Jobfinder, hvor vi forbinder kandidater og virksomheder.
Læs her om vores forskellige abonnementstyper
Med vores nyhedsbreve får du et fagligt overblik og adgang til levende debat mellem fagfolk.
Teknologiens Mediehus tilbyder en bred vifte af muligheder for annoncering over for ingeniører og it-professionelle.
Tech Relations leverer effektiv formidling af dit budskab til ingeniører og it-professionelle.
Danmarks største jobplatform for ingeniører, it-professionelle og tekniske specialister.
Kalvebod Brygge 33. 1560 København V
Adm. direktør
Christina Blaagaard Collignon
Chefredaktør
Trine Reitz Bjerregaard