Atter flot lønstigning til privatansatte ingeniører

Plus7. december 2018 kl. 08:49
Atter flot lønstigning til privatansatte ingeniører
Illustration: Teknologiens Mediehuse / Lasse Gorm Jensen.
IDAs privatansatte medlemmer er i gennemsnit steget lidt mere i løn end sidste år. Ingeniører er i høj kurs, lyder forklaringen fra IDA.
Artiklen er ældre end 30 dage

Da årets lønregulering var overstået, kunne de privatansatte medlemmer af IDA konstatere, at der nu – i hvert fald i gennemsnit – ryger 3,9 procent mere ind på lønkontoen end før. Det fremgår af IDA Lønstatistik 2018.

Med en inflation på blot 0,6 procent er der tale om en reallønsfremgang på 3,3 procent. Det huer Juliane Marie Neiiendam, formand for Ansattes Råd (AR) i IDA:

Gratis adgang i 30 dage

Tegn et gratis prøveabonnement og få adgang til alt PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, helt uden binding eller betalingsoplysninger.

Alternativt kan du købe et abonnement
remove_circle
Har du allerede et PLUS-abonnement eller klip?
close

Velkommen til PLUS

Da du er ved at tilmelde dig en gratis prøve beder vi dig hjælpe os med at gøre vores indhold mere relevant for dig, ved at vælge et eller flere emner der interesserer dig.

Vælg mindst et emne *
Du skal vælge en adgangskode til når du fremover skal logge ind på din brugerkonto.
visibility
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Ing.dk, Version2 og Radar
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger