Astrofysikernes største ønske: Send en mission til Uranus i 2032

Plus16. februar kl. 20:001
Astrofysikernes største ønske: Send en mission til Uranus i 2032
To billeder af Uranus optaget i det nærinfrarøde område på forskellige tidspunkter. Orienteringen af den svage ring skal illustrere, at Uranus' rotationsakse hælder 98 grader - hvilket er helt usædvanligt i Solsystemet. Illustration: Lawrence SromovskyUniv. Wisconsin-Madison/Keck Observatory.
Der er alt for meget, vi ikke ved om hverken Uranus eller Neptun. En arbejdsgruppe nedsat af Nasa har udpeget en mission til Uranus som det vigtigste flagskibsprojekt inden for de kommende ti år.
Artiklen er ældre end 30 dage

Mars er studeret med et utal af missioner.

Venus i noget mindre grad.

Bepicolombo er på vej til Merkur, hvor den ankommer i 2025.

Jupiter er senest studeret med Juno-missionen, og om et par måneder sender ESA Juice afsted med fokus på Jupiters måner.

Gratis adgang i 30 dage

Tegn et gratis prøveabonnement og få adgang til alt PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, helt uden binding eller betalingsoplysninger.

Alternativt kan du købe et abonnement
remove_circle
Har du allerede et PLUS-abonnement eller klip?
close

Velkommen til PLUS

Da du er ved at tilmelde dig en gratis prøve beder vi dig hjælpe os med at gøre vores indhold mere relevant for dig, ved at vælge et eller flere emner der interesserer dig.

Vælg mindst et emne *
Du skal vælge en adgangskode til når du fremover skal logge ind på din brugerkonto.
visibility
Dit medlemskab giver adgang
Som medlem af IDA har du gratis adgang til PLUS-indhold, som en del af dit medlemskab. Fortsæt med MitIDA for at aktivere din adgang til indholdet.
Oplever du problemer med login, så skriv til os på websupport@ing.dk
Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Ing.dk, Version2 og Radar
Fuld digital adgang til PLUS-indhold på Ing.dk, Version2 og Radar, tilgængeligt på din computer, tablet og mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Det seneste nye fra branchen, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre kloge læsere.
1 kommentar.  Hop til debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
1
16. februar kl. 23:29

Jeg har i årevis undret mig over, at man ikke fandt Uranus og Neptun værdige til et dedikeret besøg af specialiserede sonder.

Naturligvis er rejsetiden lang, og, måske netop derfor burde man have været mere "oppe på dupperne".

Selvfølgelig var Voyager begunstiget af en helt speciel, og sjælden planetfiguration men, med moderne raketter, nyere kort over Solsystemet, samt, indenfor de seneste ti-tyve år, også pænt udviklede instrumenter, burde der have været mindst én mission undervejs.